Olası Bir 3.Dünya Savaşı'nda Bizi Neler Bekliyor? Dünya'nın sonu mu olur..

Öncelikle yakın zamandan günümüze doğru yaşanan büyük savaşlara bir göz atalım. 1.Dünya Savaşı'nda 17 milyon sivil ve asker hayatını kaybetti, 21 milyon kişi de bu savaşta yaralandı. 1.Dünya Savaşı'ndan çok fazla bir süre geçmeden 1939 yılında başlayan 2. Dünya Savaşı meydana geldi. Bu savaşta ise bu rakamlar 25 milyon askere ve 50 milyon sivile çıktı. Bu istatistikler ile de insanlık tarihindeki en kanlı savaş olarak adlandırılmasına sebep oldu.

Küresel Dünya'da her yıl nüfus giderek artıyor. Ülkeler de nüfusu arttırma politikalarına, başta Çin olmak üzere uygulamaya devam ediyor. Giderek artan nüfus ile de ciddi sorunlar gündemlerde yavaş yavaş yerini almaya başlıyor. Bunlar arasında en önemli sorun tabii ki de kaynak sorunu (su, gıda..). Bu sorun birçok meselede önem teşkil ettiğinden dünyayı harekete geçiriyor. Her geçen gün gelişen teknoloji ile savaşlarda birçok farklı yol kullanılma ihtimali artıyor. Şu an ise olası bir savaşta kullanılabilecek en tehlikeli yol bildiğiniz gibi nükleer silahlara varıyor. Dünya'da birçok devlet, ülke nüfusunun yarısını yok edebilecek nükleer silahlara sahip ve her geçen gün bu ülkelerin sahip olduğu nükleer silahlar ve bu listeye yeni eklenen devlet sayısı artış gösteriyor. Bu ülkelere örnek verecek olursak başta: ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Kuzey Kore, Hindistan, Pakistan ve İsrail... Karşımıza geliyor. Bu ülkelerde toplam 13.000 civarında nükleer silah bulunuyor.


Eğer bir 3.Dünya Savaşı yaşanırsa ki yaşanma ihtimali çok yüksek bu savaşta her şey göze alınır da nükleer silahlar kullanılırsa, nükleer silahların atıldığı yerde büyük bir felaket sonucu nüfusun büyük bir kısmının yok oluşu meydana gelecektir. Savaşın ardından kalan Dünya'da ise çok ciddi krizler her alanda (sağlık, ekonomi, eğitim, gıda...) baş gösterecektir. Bu savaştan sağ kurtulan insanlar ise ne yazık ki Güneş'in sıcaklığından kat kat sıcaklığa maruz kalacak ve acı bir şekilde can verecek. Yaşanacak nükleer patlamalardan sonra ortaya çıkan milyonlarca radyoaktif dumanın gökyüzünde katman, katman oluşturmaya başlamasıyla bir süre sonra bu zehirli duman tüm Dünya'yı kaplayacaktır. Bu durumun sonucu olarak Güneş ışınları Dünya'ya ulaşamayacağından dolayı, Dünya'da her ülkede sıcaklık 20 derece azalacaktır. Bunun sonucunda iklimler ciddi şekilde olumsuz etkilenecek ve değişecektir. Bu olayın oluşması ile de doğal ve beşeri felaketler daha da artacaktır.

Günümüz dünyasında ülkeler, nükleer savaşlara sıcak bakmadıklarını belirtseler de hızla giderek artan nükleer silahlanma yarışı da bizleri bir hayli düşündürüyor. Görüyoruz ki, olası bir nükleer savaşın kazananı olmayacağı apaçık ortada.Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.