Olası Bir 3.Dünya Savaşı'nda Bizi Neler Bekliyor? Dünya'nın sonu mu olur?

Öncelikle yakın zamandan günümüze doğru yaşanan büyük savaşlara bir göz atalım. 1918 yılında sona eren 1.Dünya Savaşı'nda 17 milyon sivil ve asker hayatını kaybetti, 21 milyon kişi de bu savaşta yaralandı. 1.Dünya Savaşı'ndan çok fazla süre geçmeden 1939 yılında başlayan 2.Dünya Savaşı meydana geldi. Bu savaşta ise 16 milyonu asker, 45 milyonu sivil olmak üzere toplam 61 milyon insan hayatını kaybetti. Bu denli yüksek kayıp sayıları ile de 2.Dünya Savaş'ı, insanlık tarihindeki en kanlı savaş olarak adlandırılmaktadır.

3.Dünya Savaşı Olursa Yaşanacaklar

Küresel Dünya'da toplam nüfus, her yıl giderek artıyor. Aynı zamanda ülkeler de nüfusu artırma politikalarına, başta bunların arasında Çin olmak üzere uygulamaya devam ediyor. Giderek artan nüfus ile de ciddi sorunlar gündemlerde yavaş yavaş yerini almaya başlıyor. Bunlar arasında en önemli sorun tabii ki de kaynak sorunu (su, gıda..). Bu sorun birçok meselede önem teşkil ettiğinden dünyayı çeşitli olaylarda harekete geçiriyor.

Her geçen gün gelişen teknoloji ile savaşlarda birçok farklı teknolojinin kullanılma ihtimali artıyor. Şu an ise olası bir savaşta kullanılabilecek en tehlikeli yol bildiğiniz gibi nükleer silahlara varıyor. Dünya'da birçok devlet, ülke nüfusunun tamamını yok edebilecek güçlü nükleer silahlara sahip ve her geçen gün bu ülkelerin sahip olduğu nükleer silahlar ile bu listeye yeni eklenen devlet sayısı artış göstermektedir. Bu ülkelere örnek verecek olursak başta: ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Kuzey Kore, Hindistan, Pakistan ve İsrail... Karşımıza geliyor. Saydığımız ülkelerde toplam 13.000 civarında nükleer silah bulunuyor.

3.Dünya Savaşı

Eğer bir 3.Dünya Savaşı yaşanırsa ki yaşanma ihtimali çok yüksek bu savaşta her şey göze alınır da nükleer silahlar kullanılırsa, nükleer silahların atıldığı yerde büyük bir felaket sonucu nüfusun büyük bir kısmının yok oluşu meydana gelecektir. Savaşın ardından kalan Dünya'da ise çok ciddi krizler her alanda başta sağlık, ekonomi, eğitim ve gıda olmak üzere baş gösterecektir. Bu savaştan sağ kurtulacak insanları ise kötü günler bekliyor olacak. İlk olarak, ne yazık ki nükleer silahın etkisinin açığa çıkması sonucunda insanlar, yüksek sıcaklıklara maruz kalarak acı bir şekilde can verecek. Yaşanabilecek nükleer patlamalardan sonra ortaya çıkan milyonlarca radyoaktif dumanın gökyüzünde katman katman oluşturmaya başlamasıyla bir süre sonra bu zehirli duman, tüm Dünya'nın atmosferini kaplayacaktır. Bu durumun sonucu olarak Güneş ışınları Dünya'ya ulaşamayacağından dolayı, Dünya'da her ülkede sıcaklık 20 derece azalacaktır. Bunun ardından iklimlerin ciddi şekilde olumsuz etkilenmesi sebebiyle iklimler değişecektir. Olası bir 3.Dünya Savaşı'nda nükleer silahların kullanılması ile de doğal ve beşeri felaketler daha da artacaktır.

Günümüz dünyasında ülkeler, nükleer savaşlara sıcak bakmadıklarını belirtseler de hızla giderek artan nükleer silahlanma yarışı da bizleri bir hayli düşündürüyor. Görüyoruz ki, olası bir nükleer savaşın kazananı olmayacağı apaçık ortada.

3.Dünya Savaşı'nda hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4.Dünya Savaşı'nda taş ve sopalar olacağını biliyorum. Albert Einstein


Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.