Karanlık Ağın Gölgesinde: En Ünlü Hacker Gruplarının Yaptıkları!

1.Barışın koruyucuları olarak bilinen bu grup, 2014 yılında Sony Pictures film firmasının yaptığı bir filmin senaryosunda Kuzey Kore lideri Kim Jong Un yer aldığı ve suikaste uğradığı bu filmi piyasaya sürmek istemiş. Kendisine Barışın koruyucuları adı verilen bir grup, Sony'den bu filmin yayınlanmamasını istedi. Bu filmi yayınlarlar ise Sony'nin sistemini hackleyerek 47.000 sosyal güvenlik numarası ve yayınlanmamış olan yeni filmin senaryolarını ve utanç veren görüntülerin sosyal medyaya sızdırmak ile tehdit ettiler. Bu filmi yayınlayan Sony'nin bir süre sonra sistemini hackleyen Barışın Koruyucuları bu bilgileri sosyal medyaya sızdırdılar.

2.Hieu Minh Ngo bu grup büyük bir şirketi kandırarak ve bununla yetinmeyerek 14 binden fazla Amerikan vatandaşın kimliklerini çaldılar. Çaldıkları bu bilgileri satarak. 2.000.000$ elde ettikleri düşünülüyor. Bu grup  2015 yılında 13 yıl hapis cezasına çarptırılarak tutuklanmıştır.

3.Jonathan James 15 yaşında olan bu kişi ABD savunma ajansına dahil her şeyi hackledi. NASA'nın da uzay istasyonundaki yaşam ortamını kontrol eden 1.700.000$ değerindeki yazılımı hacklemiş ve NASA'nın uzayla olan ilişkisi 3 hafta boyunca kapalı kalmıştır. Yakalanan Jonathan James,  6 ay ev hapsine atılmış ve NASA'ya özür mektubu yazması istenmiştir.

4.Gary Mckinnonn bu kişi hacker hayatına 2002 yılında başlamış ve 13 ayda Amerikan ordusu ve istihbaratını hackleyerek 97 bilgisayara sızmıştır. Tarihte ise en tehlikeli hacker olarak anılıyor.

5.Adrian Lamo Yahoo, Microsoft ve Amerikan bir bankaya saldırarak güvenlik sistemine erişmiş ve FBI tarafından 2004'de tutuklanarak 6 ay ev hapsine çarptırıldı. Bununla beraber internet kullanması yasaklandı.

6.Kevin Mitnick bu kişi 90'lı yılların başında Nokia'ya saldırarak ciddi güvenlik sorunlarına neden oldu. FBI tarafından yakalanarak 1995 yılında 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapisten çıktıktan sonra IBM'de siber güvenlik danışmanlığında işe başladı.

7.Astra silah  tekniklerini  hackleyen ve bu bilgileri satan  kişinin kimliği gizli ama Yunanlı olduğu biliniyor. 360.000.000$ dolar devletlere zarar verdiği  gerekçesi ile 6 yıl hapis cezası aldı. Ardından akıllanmayan Astra Hindistan, Mısır ve Fransa'nın kullandığı askeri jetler ile istihbarat içeren bilgileri ele geçirerek 1.000$ dolar veren herkese satmaya başladı.

8.Albert Gonzalez 2003 yılında hackerlık işine başlayan bu kişi 175.000.000 kredi kartı bilgilerine ulaşarak 400.000$ dolar zarar verdiği  düşünülüyor. Ardından 2010 yılında tutuklanarak 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Hiç yorum yok:



Blogger tarafından desteklenmektedir.