Hazır Gıdalarda Ömrümüzü Kısaltan Katkı Maddeleri

Her gün yediğimiz birçok hazır gıdada renklendirici, tatlandırıcı ve koruyucu gibi insan doğasına uymayan, insan sağlığına zararlı birçok katkı madde bulunmaktadır. Yapay gıdalara 3000'den fazla zararlı madde eklenmektedir. Maalesef ki tüketiciler, bu yiyeceklere bu maddelerden dolayı her geçen gün bağımlı oluyor. Aldığınız veya alacağınız ürünün ne kadar zararlı olduğunu öğrenmek için ürünün içindekiler kısmında bu maddeler varsa sakın almayın! İşte nedenleri ile değinelim.

Hazır Gıdalarda Ömrümüzü Kısaltan Katkı Maddeleri

❎MSG, lezzet arttırıcı bir maddedir. Vücudumuzdaki zararı ise hücrelerde görülüyor. Bir süre sonra bu zararlı kimyasal madde unutkanlık, sinir sisteminde hasar, göz hastalıkları ve büyüme hormonunda zarar gibi birçok soruna neden oluyor. Bu katkı maddesi, çoğu chips türlerinde bulunuyor. Ayrıca bu madde tatlı-tuzlu yiyeceklerin tadını artırdığı için birçok gıda da yer alıyor. Tatlılar, hazır kurabiyeler vb. Bu maddenin diğer adı ise E621'dir.

Diğer bir zararlı madde ise: Gıda Boyaları. Başlıca önemli zararları arasında davranış bozuklukları ve zeka seviyesini düşürmesi yer almaktadır. Hazır gıdaların paketlerinde E120 olarak da adlandırılır. Gıda boyası: Salam, sucuk ve sosis gibi türevi yiyeceklerde kırmızı rengini vermek için kullanılıyor. Bu boyalar bir çeşit böcek türünden elde edilmektedir.

Başka bir katkı maddesi: Sodyum Sülfat. E220 kodu ile de tanınıyor. Raf ömrünü uzatmak için kullanılan bir çeşit koruyucu maddedir. Salam  ve sucuk gibi gıdaların yanı sıra kuru meyveler gibi çeşitli hazır gıdaların da raf ömrünü uzatmak için kullanılmaktadır. Bu madde pankreas kanserine ve lösemiyi tetikliyor. Her çeşit kanser riskini arttırıyor ve beyin tümörü oluşmasını sağlıyor.

hazır yiyeceklerdeki zararlı maddeler
Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.