Hazır Gıdalarda Ömrümüzü Kısaltan Katkı Maddeleri 2022! Alırken tekrar düşünün..

Her gün yediğimiz birçok gıdada renklendirme, tatlandırma, koruma gibi insan sağlığına zararlı birçok madde bulunmaktadır. Yapay gıdalara 3000'den fazla zararlı madde eklenmektedir. Maalesef ki tüketiciler, bu yiyeceklere bu maddelerden dolayı bağımlı oluyor. Aldığınız veya alacağınız ürünün ne kadar zararlı olduğunu öğrenmek için ürünün içindekiler kısmında bu maddeler varsa sakın almayın. İşte nedenleri ile değinelim.


MSG, lezzet arttırıcı bir maddedir. Vücudumuzdaki zararı ise hücrelerde görülüyor. Bir süre sonra bu zararlı kimyasal madde unutkanlık, sinir sisteminde hasar, göz hastalıkları, büyüme hormonunda zarar gibi birçok soruna neden oluyor. Her gün yediğimiz çoğu chips türlerinde MSG maddesi bulunuyor. Ayrıca bu madde tatlı-tuzlu yiyeceklerin tadını arttırdığı için birçok gıda da yer alıyor. Tatlılar, hazır kurabiyeler vb. Bu maddenin diğer adı ise E621'dir.

Diğer bir zararlı madde ise: Gıda Boyalarıdır. Çocuklarda davranış bozukluklarına, zeka seviyesinin düşmesine yol açıyor.  E120 olarak da adlandırılır.  Gıda boyası bu yiyeceklerde bulunmaktadır: Salam, sucuk... Sosislerde ise kırmızı rengini vermek için kullanılıyor. Bu boya bir çeşit bitten elde ediliyor.

Başka bir katkı maddesi: Sodyum Sülfit. E220 kodu ile de tanınıyor. Raf ömrünü uzatmak için kullanılan bir çeşit koruyucu maddedir. Çiğ et ürünlerinde: Sosis, salam, sucuk da bulunuyor. Bu madde pankreas kanserine ve lösemiyi tetikliyor. Her çeşit kanser riskini arttırıyor ve beyin tümörü oluşmasını sağlıyor. Diğer bir madde: Suni Enzim. Bu madde gıda maddelerinin parçalanmasına onları sindirmesine yol açan maddedir. İçkilerde yer almaktadır. Gıda alırken içindeki maddeleri araştırarak alınız.
Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.