Yasaklar Ülkesi: Kuzey Kore Hakkındaki İlginç Gerçekler!

Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da 3 milyon insan yaşıyor. 26 milyonluk toplam nüfusa oranla başkentin nüfusu bir hayli az. Bunun sebebi ise 3 milyon kişinin  tamamının zeki ve varlıklı kişilerin olması. Yani görünen o ki başkentte ayrıcalıklı insanlar bir araya getirilmiş. Geriye kalan 23 milyon Kuzey Kore vatandaşının burada konaklaması yasaklanmıştır. Kuzey Kore'de yaşayan nüfusun 3'te 1'i açlık sınırında hayatını sürdürmektedir.  Kuzey Kore'de demokrasi ile seçim yapılır ama yalnız bir aday olur. O kişi de 2011 yılından beri  ülkenin devlet başkanı olan Kim Jong Un.  

Kuzey Kore'de insanlar haftada 6 gün boyunca çalışır, haftanın son günü 7.günde ise çalışmaya zorlanırlar.  Kuzey Kore'de halkın internete erişimi yasaktır, yalnızca hükümetin izni ile internete erişim belirli kısıtlamalar çerçevesinde mümkündür. Kuzey Kore'de halk ülke liderlerinin tanrısal güçlere sahip olduğuna inanmaktadır. Bu ülkede 15 yaşın üzerindeki herkes sol göğsünde Kim il Sung'un rozetini taşımaktadır. Bu kişi, Kuzey Kore'nin kurucusu aynı zamanda ilk cumhurbaşkanıdır.

Kuzey Kore Hakkındaki İlginç Gerçekler!

Kuzey Kore'de yaşayanlara göre Güney Kore diye bir ülke yoktur. Kuzey Kore'deki aylık ortalama kazanca gelirsek bir işçi aylık 800 dolar kazanırken bu paranın neredeyse %90'ı vergi olarak alınır. Kuzey Kore o kadar otoriter bir ülke ki ülke başkanının ismini yanlış telaffuz etmek, belirli günler haricinde içki içmek, Güney Kore yapımlı filmleri izlemek gibi sebeplerden dolayı insanlar ağır cezalar almaktadır. Ülkede suç işleyen kişinin sadece kendisinin cezalandırılması ile kalınmıyor ailesi ve 3 nesli cezalandırılmaktadır.

Yasaklar ülkesi dış dünyaya kapalıdır, bu sebeple de ithalat yapmazlar. Bu ülkede doğal kaynakların sınırlı olması dolayısıyla gübre olarak insan dışkısı kullanılır. Kuzey Kore'de esrar serbesttir, rahatlıkla alışverişi yapılır. Kuzey Kore'de trafik ışıkları yer almaz, trafiği trafik polisleri yönlendirir. Aynı zamanda bu ülkede herkes motorlu taşıt kullanamaz. Kuzey Kore'de ibadet etmek yasaktır, bundan kaynaklı evlerinde İncil bulunduğu için 80 kişinin yaşamına son verilmiştir. Bu ülkeye turist olarak gitmeyi karar verdiyseniz bir kez daha düşünün derim.

Kuzey Kore Hakkında Bilgi


Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.