Yasaklar Ülkesi Kuzey Kore Hakkındaki İlginç Gerçekler! Bu ülkeye gelmeden önce tekrar düşünün..

Kuzey Kore'nin başkentinde 3 milyon insan yaşıyor. Peki neden mi az? 3 milyon kişinin  tamamını zeki, varlıklı kişiler oluşturuyor. Yani başkentte ayrıcalıklı insanlar toplanmış. Geri kalan Kuzey Kore vatandaşlarının burada konaklaması yasaktır. Kuzey Kore'de yaşayan nüfusun 3'te 1'i açlık sınırındadır.  Kuzey Kore'de demokrasi ile seçim yapılır ama yalnız bir aday olur. O kişi de Kim Jong Un'dur.  

Kuzey Kore'de işçiler haftada 6 gün çalışır, haftanın son gününde 7.günde ise çalışmaya zorlanırlar.  Kuzey Kore'de internet yasaktır, birkaç site hariç yalnız hükümetin izni ile erişim mümkündür. Kuzey Kore'de halk ülke liderlerinin tanrısal güçlere sahip olduğuna inanmaktadır. Bu ülkede 15 yaş üzerindeki herkes sol göğsünde Kimil Song Un rozetini taşımaktadır.

Kim Jong Un

Kuzey Kore'de yaşayanlara göre Güney Kore diye bir yer yoktur. Kuzey Kore'deki aylık ortalama kazanca gelirsek bir işçi aylık 800 dolar kazanırken bu paranın %90'ı devlet tarafından vergi olarak alınır. Kuzey Kore yönetimi o kadar otoriter bir ülke ki ülke başkanının ismini yanlış telaffuz etmek, belirli günler haricinde içki içmek, Güney Kore yapımlı filmleri izlemek gibi sebepler ağır cezalara yol açıyor. Ülkede suç işleyen kişinin sadece kendisi cezalandırılmak ile kalmıyor ailesi ve 3 nesli cezalandırılıyor. 

Yasaklar ülkesi dış dünyaya kapalıdır, ithalat yapmazlar. Bu ülkede doğal kaynaklar az olduğundan dolayı gübre olarak insan dışkısı kullanılır. Kuzey Kore'de esrar serbesttir, rahatlıkla alışverişi yapılır. Kuzey Kore'de trafik ışıkları yer almaz, herkes motorlu taşıt kullanamaz. Kuzey Kore'de ibadet etmek yasaktır, evlerinde İncil bulunduğu için 80 kişinin yaşamına son verilmiştir. Bu ülkeye turist olarak gitmeyi karar verdiyseniz bir kez daha düşünün derim.Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.