Mason Teşkilatı Hakkındaki İlginç Gerçekler! Girme Şartları...

Masonlar bir tür gizemli cemiyettir. İskoçya kökenli olan Masonlar, Türkiye'ye de faaliyet gösteriyor. Bu topluluk ilk olarak 1717'de Londra'da Kurulmuştur. Birkaç kişinin yan yana gelmesi ile oluştu. Masonun anlamı ise "Duvarcılık" bu size saçma gelebilir. Bu ismi koyma sebepleri birkaç kişi duvarcılık işinde çalışıyordu. Bu cemiyet bir din değildir, onlara göre bu cemiyetin adı kardeşliktir. Mason cemiyetine girmek isteyenlerde olması gereken 5 özellik belirlediler.
  1. Erkek olmak. Kadın olan az sayıda Mason da bulunur.
  2. Tanrı inancına sahip olmak. Hristiyanlık, İslam vb. inançlar yer alabilir.
  3. 18 yaşından büyük olmak gerekiyor.
  4. Saygı gösterilen, tanınan bir karaktere sahip olmak.
  5. Mason cemiyetine üye olmuş birinin size cemiyete girmesi için aracı olması gerekiyor.   
Kaldığımız yerden devam edelim. Masonlar kendileri içinde rütbelere ayrılır. Dünya'da bu toplulukta yer alan kişi sayısı ise bazı kaynaklarda 6 milyon olarak yer alıyor. Türkiye'de1935 yılında Atatürk'ün Masonlar hakkında verdiği karar ilgi çekiciydi. Türkiye'de yer alan Mason localarını kapatma emrini vermişti. Bu emir sonrasında localar geçici olarak kapatıldı. Neden mi böyle bir emir verdi? Çünkü Masonların Türkiye'ye tehdit olacağını düşünüyordu. Atatürk yönetiminden bir süre sonra Menderes yönetiminde Masonların kurumu tekrar açıldı. Türkiye'de şu an bazı şehirlerde cemiyetleri bulunuyor. Başta gelen şehirler arasında: İstanbul, Ankara, İzmir yer alıyor. Türkiye'de 2010 yılında 218 mason locası ve 15.000 civarında mason vardı.  Şu anda bu sayının kat kat arttığı düşünülüyor.

Mason olmak isteyen kişinin gözleri bağlanır ve bir odaya alınır. Adayın tek tek yaptıkları işler okunduktan sonra büyük üstatları bir konuşma yapar. Der ki: "Sayın baylar her şeyden önce bize bir söz vermenizi istiyoruz. Şu anda ve buradan sonra görüp işittiklerinizi hiç kimseye söylemeyeceğinize namusunuz ve onurunuz üzerine söz verir misiniz?" şeklinde sorgulanırlar. Bu sözlerden sonra adayın göğsünün üzerine bir kılıç dayatılır. Sonrasında ona sorulur: "Göğsünüze dayanan bir elinizle size yoklatılan şeyin ne olduğunu söyler misiniz?" Aranan cevaptan sonra kılıcın anlamı açıklanır. Bundan sonra da bu yapılan eylemin anlamı şu şekilde ifade edilir: "Verdiğiniz söze uymazsanız çekeceğiniz acının anlamına geldiği söylenir".
Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.