Muhammed Mursi'nin Mücadele İle Geçen Hayatı! Neden Darbe Yapıldı?

Muhammed Mursi: 1951 yılında Mısır da doğdu. Babası çiftçilik ile uğraşıyordu annesi ise ev hanımıydı. Başarılı bir eğitim hayatı geçiren Mursi mühendislik lisansını Kahiriye Üniversitesi'nden aldı. Mühendislik doktorasını ise Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde yaptı. Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde bir süre yardımcı doçentlikte bulundu. Ardından ülkesi olan Mısır'a döndü. Muhammed Mursi sadece akademik çalışmalar yapmadı. 2000-2005 yılları arasında milletvekilli oldu. Seçimlere yasalarca bağımsız olarak girerek kazandı. Seçim zamanında bile hafız olma sürecini tamamladı. 2011 yılında hüsnü mübarek karşıtlı protestolara destek verdi. Mübareğin istifasından sonra ihvan hareketinin kurduğu özgürlük ve adalet partisinin başkanı seçildi.

2012 yılına gelindiğinde ise Mısır'da bir ilk yaşandı. İlk defa demokratik bir seçim yapıldı. İhvan hareketinin bu seçimde adayı Muhammed Mursi'ydi. Mursi, yoğun bir seçim çalışması yaptı ama güçlü rakipleri vardı. Seçimlerin ilk turunda 1.oldu ama anayasaya göre seçimde yeterli oyu alamadığı için seçim 17 hazirana ertelendi. 2.turda %51.73 oy alarak Mısır'ın ilk demokratik seçimle başa gelen devlet başkanı oldu ama karşısında durmak bilmeyen  bir grup vardı. Mısır'da ordu her şeyden üstündü ve ordu Hüsnü Mübarek taraftarıydı. 2.turda Muhammed Mursi'nin kazanacağını biliyordular. Muhalif grup. 2.tur öncesi yüksek askeri konsey, cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan maddeleri seçim öncesinde anayasada onaylattı. Muhammed Mursi daha başa geçmeden ordu, darbenin altyapısını hazırlıyordu. Mursi, başa geçtikten sonra da muhalifler rahat durmadı. Medya aracılığı ile her gün yalan haberler yayınlamaya başladılar. Muhammed Mursi; ülkede gerginlik istemiyordu, muhalifleri her zaman anlaşmaya davet etti. Mursi karşıtlı protestolar hiçbir zaman durmuyordu. 1 Temmuzda Mısır ordusu: 48 saat içinde ülkedeki siyasi kriz bitirilmezse yönetime el koyacağını açıkladı. 


3 temmuz gününde bizzat Mursi tarafından atanan karaktersiz genel kurmay başkanı Sissi, ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Mursi'nin düşürüldüğünü açıkladı. Yani 2011'de büyük ümitlerle başlayan Muhammed Mursi dönemi 2013'de sona erdi. Muhammed Mursi ve dava arkadaşları darbeye karşı direndiler. Ne yazık ki, sonucunda tutuklanarak cezalandırıldılar. Halk da darbeye karşı çıktı fakat mısır ordusu şiddetle saldırdı. 100'lerce insanı şehit etti. Her zaman konuşan dünya ise bu olaylara sustu. Dünya'da Mursi'nin gitmesini istiyordu.

Ardından Muhammed Mursi'ye 6 dava açıldı. Kimi davada idam kimi davada müebbet ile ceza aldı. Bu davaların sonucunda ceza evine girdi. Ceza evinde çok kötü şartlarda bırakıldı. Muhammed Mursi kendini savunmak istedi ama buna da izin vermediler. Duruşmaya çıktığında kalp krizi geçirdi. Kalp krizi geçirdiği ilk 20 dakikalık sürede hiçbir müdahale yapmadılar. Mursi'nin öldüğünden emin olmak istediler. Öldüğünü ise gazetelerde 4-5.sayfalarda verdiler. Cenazesini  sadece ailesinin katıldığı bir törenle defnettiler.

Muhammed Mursi, kısacık cumhurbaşkanlığında Gazze sınırını açarak Filistinliler'in rahat bir nefes almasına sağladı. Ardından Mursi'ye darbe yapıldı. Onursuz  Sissi, Gazze sınırını  tekrardan kapattı. Bundan daha büyük bir tepkiyi de Akdeniz'de çekti. Muhammed Mursi, Akdeniz'de doğal gaz arama çalışmalarını Türkiye'ye vermek istediği için çok konuşuldu. Cumhurbaşkanı olunca Mısır'ın saraylarını kabul etmeyen Mursi, kiralık apartman dairesinde yaşamaya devam etti. O sarayları sadece devlet işlerini yönetmek için kullanıyordu. Cumhurbaşkanlığı döneminde kız kardeşi ciddi bir hastalığa yakalandı. Doktorlar Avrupa'ya ya da Amerika'ya nakledilirse daha iyi bir tedavi göreceğini söylediler. Muhammed Mursi ise kardeşinin herkes gibi aynı tedavi alması gerektiğini söyledi ve kardeşi Mısır'da tedavi oldu. Bir süre sonra da hayatını kaybetti. Muhammed Mursi, Dünya'da en az maaş alan liderdi. Yıllık 10.000$'ı geçmiyordu. Mursi'nin kısacık devlet başkanlığı görevinde maaşını hiç çekmediği öğrenildi. O ahireti kazandı biz ise bir değeri kaybettik.

Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.