Türkiye ve Azerbaycan Tek Devlet Olsaydı Neler Olurdu?

İki ülkenin konumu ile başlayalım: Azerbaycan şu anda Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan bir ülkedir ve Kafkasya'nın en büyük yüzölçümüne sahip olan bir konumdadır. Nahçıvan adında bölgesi ile Türkiye ile arası 15 km'dir. Türkiye'nin konumuna gelelim. Topraklarının büyük bir bölümü Anadolu'da bulunan kuzey batısında Bulgaristan, batısında Yunanistan, kuzey doğusunda Gürcistan, doğusunda Ermenistan, Güney doğusunda ise Irak ve Suriye yer alıyor. Türkiye konumu olarak,  Avrupa ve Asya'nın arasında bulunan önemli bir Jeopolitik güce sahiptir.

Şimdi de sorumuza gelelim peki, bu 2 kardeş ülkenin birleşmesi sonucunda ne olurdu? 2 ülkenin yüz ölçümü 901.178 km'ye ulaşır. Bu yüz ölçümü ile Dünya'nın en büyük ülkeleri sıralamasında 33. sırada yer alırdı. Türkiye'de 81 şehir bulunuyor, Azerbaycan'da ise 77  şehir bulunuyor. Toplam şehir sayısı ise 158'e ulaşırdı. Peki, başkent sizce değişir miydi? Büyük ihtimalle güvenlik bakımından yine başkent Ankara olacaktır. 


Azerbaycan'da şu an 10 milyon nüfus bulunuyor. Türkiye'nin resmi rakamlarına göre ise 83 milyon nüfusu var. Bu sayıdan mülteciler hariç. Türkiye nüfus açısından Azerbaycan ile birleşince bu rakam 93 milyona ulaşacaktır. Dünya'nın en kalabalık ülkeleri sıralamasında ise bu tek devlet 15. sırada yerini alırdı. Ekonomik güç olarak ise 908.000.000.000$ ile dünya ekonomi sıralamasında 16. sıraya yükselirdi. Güvenlik bakımından ise toplam 730.989 resmi  asker olurdu.

Yeni ülkeden birçok ülkenin  memnun olmayacağı günümüz dünya siyasetinde ortada. Başta Ermenistan ve Avrupa ülkeleri yer alır. Hatta Rusya bile bundan memnun olmayacaktır çünkü şu anda Azerbaycan'ın petrolünü Rusya işlemekte ve Türkiye'nin de bunda hakkı olacağı için 2 ülke ilişkileri arasında tatsızlık olurdu. Türkiye ile Azerbaycan birleşirse eğer 3. Dünya Savaşı çıkma ihtimali bir hayli artacaktır.

Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.