Türkiye'nin Uzay Çalışmaları Nasıl İlerliyor?

Dünya'da ülkeler uzay yarışı içinde bulunuyor. Bu alana başlangıç yapan devlet ise Sovyetler birliğiydi. Sovyetler, kurulduğundan beri bu alanda birçok araştırma yaptı. Bu araştırmaların sonucunda 1957 yılında ilk yapay uyduları olan SPUTNİK 1'i uzaya gönderdiler. Bir süre sonra 1961 yılında VOSTOK 1 ilk insanlı aracı uzaya gönderdiler. SPUTNİK 1 gönderildikten 1 yıl sonra 1958'de Amerika'da NASA denilen şu anda uzay alanında dünya devi kuruldu. İnanılmaz derece yüksek bütçeler ayrılıyor neden mi? Giderek nüfusu artan Dünya'da yaşanan doğal kaynaklar vb. şeyler tükenmek üzere bunun üzerine birçok ülke uzayda yaşam arama çabasında. NASA'nın şu anda toplam varlığı 17 milyar ile uzay alanında en büyük bütçeye sahip. NASA'dan sonra en büyük bütçeye sahip olan firma ise ESA. Yani Avrupa Uzay Ajansı, bu kuruluş içinde 17 Avrupa ülkesini barındırıyor. Bu ülkelerin desteği ile uzayda araştırmalar yapıyor.  Diğer dev yatırımlar yapan ülke ise tabii ki de Çin'dir. Geç katılmasına rağmen uzayda inanılmaz başarılar sağlıyor.

Dünya'da toplam 38 ülkenin uzay ajansı bulunuyor. Biz ise uzay çalışmaları konusunda neredeyiz dersek? Türkiye ise son yıllarda geç başlamasına rağmen ciddi çalışmalara imza atıyor. İlk olarak Türkiye bu alana TÜRKSAT uyduları ile başladı. Diğer geliştirmeler ile de uzay yarışı içinde varlığına devam ediyor. Bu çalışmalar sonucunda  Türkiye'nin ilk uydusu TÜRKSAT 1A oldu. Bu uydu tamamı ile Avrupa'da üretildi. 1994'de uzaya gönderilmişti, 12 dakika sonra bir arıza nedeniyle okyanusa düşmüştü. Bir süre sonra 1994'de TÜRKSAT 1B yapıldı. Bu uydu da uzaya fırlatıldı, başarılı bir sonuca ulaşıldı. Fransa ile ortak olduğumuz TÜRKSAT 1C ise 1996'da uzaya gönderildi. Bir süre sonra ise TÜRKSAT 2A uzaya 2001'de gönderildi. Bu uydumuz ise 2016'da ömrünü tamamladı. Cumhurbaşkanının talimatı ile 13 Aralık 2018'de Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. Şu anda merkezi Ankara'da bulunuyor. Yeni olan TÜRKSAT 3A uydumuz ise Fransız ortak yapımıdır. Bu uydu yeni nesil iletişim özelliklerine sahiptir. Bu üretim sürecinde Türk mühendisler biraz daha ortaya çıkmaya başladı. Bu çalışma 22 Türk mühendis ile tamamlandı. Şu anda bu uzay uydumuz kullanılıyor, bir sıkıntı yaşanmadığı takdirde 2028'de uzay görevini tamamlayacak. 


Türkiye'nin sadece iletişim alanında çalışması yok. Yer gözlem alanında 2 firması bulunuyor. Bunlar Bilsat ve Rasat Bilsat. Menşei ise İngiliz yapımı bir uydu. Türkiye'nin ise ilk yer gözlem uydusu oldu. Rasat ise tamamı ile üretimi Türkiye'de yapılan yerli ve milli ilk yer gözlem uydumuzdur. 2011 yılında Rusya'dan fırlatılmıştı. Bir diğer çalışma alanımız ise keşif uyduları. Bu uydular ülkemizin askeri anlamda gücünü oldukça katkı sağladı. Bu alanda iki uydumuz bulunuyor. Göktürk 1 ve Göktürk 2. Göktürk 2 uzaya ilk olarak fırlatıldı. Göktürk 2'nin de çalışmaları bitince 2012 yılında Çin'den fırlatıldı. Diğer aracımız Göktürk 1 ise 1 tonun üzerinde ve  90 dakikada Dünya'nın çevresinde bir tur atabiliyor. Bu görüntüleri Türkiye Hava Kuvvetlerine iletiyor. İsrail ve İtalyan şirket arasında olan sıkıntılara rağmen 2016 yılında uzaya gönderildi. İlk yazılımı ve üretimi yerli olan keşif aracımız oldu. Keşif alanında son keşif uydumuz  ise Göktürk 3 tamamı ile yerli ve milli olarak Türkiye'de üretiliyor. ASELSAN, TÜBİTAK ve TUZSAŞ ile yapılıyor. Bu araç ile bir teröristin resmi bile çekilebiliyor. Türkiye, son yıllarda hızlı şekilde yerli güç ile millileşme çalışmalarına devam ediyor.Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.