Doğa Üzerinde Meydana Gelmiş 5 Sıra Dışı Olay! Hayvan Yağmuru..

Yapılan araştırmalar sonucunda Dünya'da günümüzden yaklaşık 4,5 milyar yıl önce yaşam bulguları elde edildi. Dünya dışındaki milyarlarca gezegenin, yıldızın oluşumunu ise bilim insanları, yaygın bir teori olarak kabul gören: Big Bang (Büyük Patlama) olayına bağladı. Bu teoriye göre: Evren, günümüzden yaklaşık 13,8 milyar yıl önce ortamda bulunan gazların sıkışması sonucunda meydana gelen büyük bir patlama ile oluşmuştur. Sıkışarak patlayan gazların beraberinde ortaya çıkan toz bulutlarının Güneş'in oluşturduğu çekim kuvveti ile birleşmesi sonucunda Dünya, içinde bulunduğu Güneş Sistemi ve diğer gezegenler Big Bang olayından 9 milyar sonra oluştu. Kısaca değinmek istediğimiz bu oluşum sonrasında Dünya üzerinde birbirinden ilginç doğa olayları meydana geldi. Şimdi gelin ana konumuz olan birbirinden ilginç 5 doğa olayına değinelim.


5. İnsanlar doğal bir beklenti olarak gökten yeryüzüne ne yağmasını bekler? Elbette ki, sizin de düşündüğünüz gibi yağmur, kar gibi olması muhtemel hava olaylarının gerçekleşmesini bekleriz. Ender yaşanan bir hava olayı olan hayvan yağmuru, meydana geldi. Bu ekstrem olay, doğa bilimleri ile uğraşan Pliny Elder tarafından kayıt altına alındı. Elder, almış olduğu notunda gökten kurbağa, balık gibi hayvanların yağdığını belirtti. Bu duruma benzer bir olay, 161 yıl önce Singapur'da da yaşanmıştı. Burada ise gökten balık yağdığı biliniyor. Bu ekstrem olayın şiddetli kasırgaların sonucunda oluşan güçlü hava akımının ortamda bulunan hafif ağırlıktaki hayvanları kilometrelerce uzağa savurması ile meydana geldiği bilinmektedir.

Hayvan Yağmuru

4. Listemizde yer verdiğimiz ilgimizi çeken diğer bir doğa olayı: Kızıl gelgit. Kendini daha çok ABD sularında gösteren bu doğa olayında, suyun sıcaklığının artması sonucunda bitkisel plankton türü ve su altındaki canlılar arasında tek fotosentez yapabilen canlı türü olan fitoplanktonlar ciddi artış gösterir. Bu canlıların artış göstermesi ile suyun ana bileşenlerini yitirmesi ve sonucunda daha koyu kıvama gelmesi ile kızıl gelgit oluşur. Bu olayın göstergesi olarak suyun yüzeyinin rengi doğal renginden uzaklaşarak kırmızımsı renge dönüşür. Bu olaya aynı zamanda kırmızı gelgit de denir.

Kızıl Gelgit

3. Doğada yaşanmış alışık olmadığımız başka bir sıra dışı durum: Mekong Nehri'nde alev topları. Bu olay her yılın ekim ayında Asya ülkesi olan Tayland'da yaşanıyor. Bu doğa olayı, bu ülkedeki 39 bin km büyüklüğe sahip olan Dünya'nın en büyük 12.nehri Mekong Nehri'nde meydana gelir. Bu nehrin içinden binlerce alev topunun peşi sıra havaya yükseldiği gözlenmiştir. Su altından gökyüzüne yükselen eşine az rastlanan ateş toplarının neden meydana geldiği hâlâ tam olarak bilinemiyor.

Mekong Nehri

2. Listemizde değinmek istediğimiz diğer bir doğa olayı: Alev fırtınası. Daha çok doğal sebepler sonucunda oluşan diğer bir ifadeyle ateş fırtınası, 1988 yılında ABD'de bulunan dünyaca ünlü milli park Yellowstone'da bir örnek olarak karşımıza gelmektedir. Alev fırtınası, doğal veya insan kaynaklı sebepler sonucunda çıkan yangınların fırtınaya dönüşmesi sonucu oluşur. Fırtına esnasında yangın kendi rüzgarını oluşturur ve bu oluşum şiddetlenerek büyüyerek alev fırtınasına dönüşür. Bunun sonucunda da alev fırtınası; Doğaya, insanlara ciddi zararlar verebilmektedir Bu doğa felaketi, aynı zamanda Japonya'da da 1923 yılında yaşanmış ve bunun sonucunda 38 bin insanın hayatına son vermiştir.

Alev Fırtınası

1. Son olarak listemizde verdiğimiz doğada eşine az rastlanan diğer bir hayret verici olay, bizim ifademizle de: "Ölüm dokunuşu". Neden bunu demek istediğimizi şimdi siz de anlayacaksınız. Okyanusların yüzeyinde bulunan buz kütlesinin parçalanması ile tuzlu su ana parçadan ayrılır. Ayrılmanın sonucunda tuzlu su ortam sıcaklığından dolayı donmaya başlar. Donmaya başlayan tuzlu su yavaş yavaş dikit sarkıt oluşturarak tabana doğru çökmeye başlar. Oluşan sarkıt okyanusun tabanındaki su sıcaklığından daha fazla soğuk olması sebebiyle kendisine yaklaşan canlıların donarak ölmesine sebep olur.

Buzul Saçağı

Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.