Soğuk Kanlı Lider Merkel Hakkında 7 İlginç Bilgi! Ters Elmas'ın sebebi..

Geçtiğimiz aylarda 16 yıllık Almanya başbakanlık görevini Olaf Scholz'a teslim ederek ülke yönetimi sona eren Angela Merkel, her yıl verilerini paylaşan ünlü  Amerikan dergisi Forbes tarafından en son 2020 yılı olmak üzere toplam 14 kez "Dünyanın En Güçlü Kadını" olarak ödüllendirilmiştir. Merkel'in annesi öğretmen, babası ise rahipti. 3 kardeşten en büyüğü olan Merkel, oldukça başarılı bir eğitim hayatı geçirmiştir. 1973 yılından 1978'e kadar Karl Marx Üniversitesi'nde fizik alanında eğitim aldı. 1986 yılına gelindiğinde Merkel, bir bilim insanı olarak Berlin'de bulunan Bilimler Akademisi'nin fiziksel kimya alanında bir süre görevde bulundu. Aynı süreçte Merkel, kuantum kimyası üzerine bir tez oluşturmaya karar verdi. Bunu da başarıyla sonuçlandırarak doktora derecesini almaya hak kazandı. 

Almanya'da yaşanan siyasi krizleri görmesi sonucu Merkel, 1989 Alman devriminin meydana gelmesinin ardından Demokratik Başlangıç Partisi'ne katılarak siyasi yaşamına başlamış oldu. Siyasi yaşamında da bir bir yükselen Merkel, 1994 yılında Çevre ve Nükleer Güvenlik Bakanlığına getirildi. 2000'li yıllara gelindiğinde Merkel, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin başkanı oldu. Ülkenin yönetimini kendi elinde bulundurduğu dönemde Merkel, partisi ile 16 yıl görev aldı. Bu süreç içinde Almanya'nın gelişimi adına birçok başarıya imza attı. Ardından 2018 yılındaki açıklamalarında siyasetten ayrılmak istediğini belirtti ve bunun 2021 yılı için kendisinin son siyasi dönemi olacağını söyledi. Böylece 67 yaşında siyasi yaşamına son vermiş oldu. Kısaca anlattığımız Angela Merkel'in hayatından sonra şimdi ise gelin Angela Merkel hakkında 7 madde ile sıraladığımız birbirinden ilginç, şaşırtıcı bilgilere değinelim.


7. Angela Merkel'in övgüleri üzerine topladığı alanlardan biri olarak ilk sıralarda düzelttiği Alman ekonomisi karşımıza gelir. Merkel döneminde dünyada yaşanan büyük ekonomik kriz (2008) birçok ülkeye ciddi şekilde zarar vermişti. Bu ülkeler arasında yer alan Almanya'da, işsizlik %10'un üzerine çıkmış ve gayrisafi yurtiçi hasıla ciddi şekilde düşüş yaşamıştı. Bu gibi sorunlarla mücadele veren Merkel, uyguladığı akıllıca politikalar sonucunda Avrupa ülkeleri arasında ekonomi yarışında ilk sıraya yükselmeyi başardı. Bu istatistikler ile de Dünya'da 4.sıraya yükselerek Alman ekonomisine ciddi değer kazandırmış oldu.  

6. Angela Merkel'in sahip olduğu güçlü siyasi duruşu sürerken kameralar karşısında gösterdiği özel sembolik hareketi başlarda birçok kesim tarafından alay konusu olsa da bu duruş Merkel ile simgeleşerek halk tarafından "Merkel'in Ters Elmas'ı" olarak adlandırıldı. Bu duruşun bir anlamının olmadığını Merkel belirtse de yaygın olarak bilinen anlam ise şuydu: "Bizi destekleyenlere verilecek güven" olarak algılandı.

5. Angela Merkel, devlet liderlerine karşı: Soğuk kanlı, güçlü ve akıllıca bir duruş sergilemiştir. Bunun bir örneği olarak: Rusya devlet başkanı Putin ile yaşadığı kışkırtıcı olay karşımıza geliyor. Rusya ile Almanya arasında  2007 yılında yapılan bir görüşmede; Putin, Almanya başkanı Merkel'in köpeklere karşı olmayan sevgisini bildiğinden görüşmeye labrador cinsi köpek ile katıldı. İkili görüşmede köpek, serbest şekilde dolaşmıştır. Bu olay üzerine Merkel, köpeğe karşı fobisi olsa da soğukkanlı bir tavır sergileyerek olayın üzerinden gelmiştir.

4. Merkel'in ülke içinde uygulamak istediği politikalar arasında yer alan mülteci politikası, "başarabiliriz" sloganı ile bilinmektedir. Merkel'in bu siyasi hareketine karşı birçok devlet, siyasi kesimden ve halktan eleştiriler gelmiştir. Merkel'in yaşadığı bu politika sorunu başta kendini ABD ile göstermiştir. Dönemin devlet başkanı olan Donald Trump ile Almanya yönetimi arasında yaşanan mülteci politikası krizinden dolayı yaşanan tatsız ilişkileri düzeltmek için Trump'ın kızı ile Merkel, bir konferansta beraber bulundu. Merkel ile Ivanka arasında geçen ilişki sonrasında Merkel'in kesin olarak söylediği bilinmese de şunu söylediği yayılmıştır: "5 yaşında bir çocukla uğraşmak gibiydi".

3. Angela Merkel ile Erdoğan arasında çalkantılı bir siyasi ilişki yaşanmıştır. Avrupa'da en kalabalık Türk nüfusu Almanya'da olduğundan çeşitli konularda anlaşmazlıklar yaşandı. Türkiye'de yapılacak olan 2017 seçimlerinden dolayı Erdoğan, kendi yönetimini Almanya'da yaşayan Türklere yakından tanıtmak için miting yapmak istemiş, fakat Merkel bu isteğe olumlu yanıt vermemiştir.

2. Merkel'in siyasi hayatının yanında özel hayatı çoğu zaman gizli tutulmuştur. Buna bir örnek olarak Merkel'in eşi olan Joachim Sauer; Kuantum kimyacısı, fiziksel ve teorik kimya profesörü olmasına rağmen bir kez bile kameralar karşısına geçip herhangi bir konuda röportaj vermemiştir.

1. Angela Merkel hakkında yaşanan dikkat çekici olaylardan bir diğeri ise, devlet başkanı olduğu dönemde girmiş olduğu bir yarışmada karşısına gelen soru olmuştur. Merkel'e sorulan dikkat çeken soru şuydu: Almanya Nasıl Yıkıma Uğrar? Bu şekilde belirtildi. Şıklar arasında ise olanlar: A) Eski Alman parasına dönmek, B) Yunanistan'ın Euro para birimini bırakması, C) Euro-Bond para birimine geçmek ve D) Merkel'in yönetime aynı şekilde devam etmesi. Bu soruya ise Angela Merkel, d şıkkını seçerek cevap vermiş ve sorunun cevabının doğru cevap olarak belirtilmesi bir hayli şaşırtıcıydı.


Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.