Evrenin Gizemleri: Çoğu Kişinin Bilmediği 5 Şaşırtıcı Gerçek!

İnsanoğlu binlerce yıldan beri evreni gözlemlemeye ve anlamlandırmaya çalışıyor. Yeni bilgiler elde edildikçe de evrenin gizemi her geçen gün merak konusu olmaya devam ediyor. Bu yönde de dev şirketler uzayı keşfetmek için milyarlarca dolarlık bütçeler ayırıyor. Peki, anlamaya çalıştığımız bu evren sizce nedir? Günümüz literatürüne göre evrenin tanımı şu şekilde ifade ediliyor: "Uzayın sonsuz olması ve uzayın içinde yer alan gök cisimlerinin tamamı evrendir." Bu ifade bize evren hakkında farklı düşünceler veriyor. Şimdi gelin evrenin merak uyandıran o gizemlerine değinelim.

5. Şimdiki imkanlarla gözlemleyebildiğimiz evren, 170 milyardan fazla galaksiye sahip ve bu milyarlarca galaksinin her birinde milyarlarca yıldızın olduğu söyleniyor. Bu sayının her geçen gözlem sonucu arttığı biliniyor. İnanılmaz gizemin fitili burada yanmaya başlıyor. 

4. Bir diğer evren hakkındaki ilginç bilgi ise: Samanyolu galaksisinin yakınlarında yer alan ve kimyası gaz ve toz bulutuna sahip olan Sagittarius B2. Bu gaz ve toz bulutunun içinde milyarlarca litreye varan alkol olduğu, araştırmalar sonucunda elde edilmiştir.

3. NASA, evrende yaptığı gözlemler sonucunda şu bulguya vardı: Evrenin 4'te 1'i veya daha fazlası karanlık maddeye sahiptir. Karanlık maddenin ne olduğuna gelecek olursak bu madde astrofizik biliminde şu şekilde ifade ediliyor: "Varlığının ne olduğu bilinemeyen ve yalnız diğer maddeler üzerindeki etkisi ile anlaşılan bir madde". Buradan da anlaşılacağı üzere bu madde fiziksel olarak görünen bir yapıya sahip değildir.

2. Diğer bir önemli bilgi ise bize 1400 yıl önce evren hakkında Allah (c.c) tarafından Kuran-ı Kerim'de bildirilmiştir. Bu bilgi Zariyat Suresi'nin 47.ayetinde yer alıyor. Bu ayete göre evren genişlemeye devam ediyor. Ayet şu şekilde ifade ediyor: "Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz biz genişletmekteyiz" Günümüz bilim dünyası bunu son 100 yıl içinde keşfetmişken Kuran-ı Kerim bunu bizlere 1400 yıl öncesinden haber vermiştir.

1. Şimdiye kadar bilinen bulgulara göre evrendeki en büyük patlama gama ışını patlamalarıdır. Gama ışınları, uzayda gerçekleşen tepkimeler sonucunda ortaya çıkıyor. Günümüzden yaklaşık 700 milyon yıldan önce gerçekleştiği bilinen bu patlamalar eğer günümüzde gerçekleşirse insanlar yeryüzünden silinme tehdidiyle karşı karşıya kalabilir.


2 yorum:

  1. evrenimiz -bildiğimiz- bir karadeliğinin içindedir diye bir açıklama gelirse bir gün şaşırmayacağım...

    :)

    YanıtlaSilBlogger tarafından desteklenmektedir.