Ölümün Ardından: İnsan Vücudunda Gerçekleşen 9 Şaşırtıcı Olay

İnsanların endişe duyduğu konulardan biri olan ölüm ve sonrası, her zaman merak konusu olmuştur. İnsanlar öldükten sonra neler yaşanacağını, neler olacağını araştırmış ve bu olay üzerine düşünmüştür. Bu düşünceler sonucunda insanlar en yaygın 4 din olan: İslamiyet, Hristiyanlık, Yahudilik ve Budizm inancından birinin etrafında toplanmıştır. Burada yer alan dini inançların arasından Budizm hariç diğer 3 din, ahiret inancı olduğunu bizlere bildirmiştir. Yine de insanların bir kısmı; Bu olayın sonrasını kesin olarak göremediklerinden, bilemediklerinden ve insanların inançlarındaki eksiklikten dolayı birtakım soruların cevabının peşine düşmüştür. Bu sorulardan elbette ki en önemli olanı: Acaba gerçekten de ölümden sonra bir yaşam var mı? Sorusu olmuştur.

Bu sorunun cevabı herkese göre değişse de ölümden sonra değişmeyen bazı gerçek bilgiler karşımıza çıkıyor. Şimdi gelin o kalp ritmimizi yükselten, birbirinden ilginç insanın ölümü sonrasında bedeninde yaşanacaklara değinelim.

9. İnsanın ölümü gerçekleştikten sonra vücudunda yaşanacak reaksiyonlardan biri, vücut sıcaklığının düşmeye başlaması olacaktır. İnsanın vücut sıcaklığı, her saatte ortalama olarak 1 C derece düşme eylemi gösterecek ve çok geçmeden 24 saat gibi bir süre içinde insan vücudu hiç benzerini yaşamadığı sıcaklık değerine maruz kalacaktır. Sıcaklığın düşmesi kilolu insanların bedeninde daha yavaş gerçekleşirken zayıf ve çocuk bedenlerde daha hızlı gerçekleşecektir.

8. İnsan vücudunun yaşamaya başlayacağı diğer bir olay ise: İnsanın hayattayken uyarılara karşı bir tepki olarak kendi güvenliği için gösterdiği istem dışı bir olay olan reflekslerin yok olmasıdır. Bu durum gerçekleşirken aynı zamanda kasların gevşemesi, beraberinde göz yapısındaki sıvı kaybından dolayı gözlerin yumuşamaya başlaması ve gözün bulanık bir biçim alarak dışarıdan bu şekilde görünmesi ortaya çıkmaya başlayacaktır. Gözlerde bir süre sonra dışarıya fırlama durumu da baş gösterecektir.

7. Ölümün gerçekleşmesinin ardından, yaklaşık 10 saat gibi bir süre sonra insan bedeni tamamen sertleşme durumuna geçer. Bu durumun nedeni ise kasların gevşemesi için insan vücudunun ürettiği ATP'nin (temel görevi enerji üretmek) vücutta üretilememesidir. Bu yaşanan kasılma, erkek bedeninde üreme organında ereksıyon oluşumunu meydana getirecektir.

6. İnsan öldükten 1 gün gibi bir süre içinde, vücut sıcaklığının 24 C derece düşmesinden dolayı morarmalar belirgin olarak vücuttaki yerini göstermeye başlayacaktır. Yaşayan insan bedeni ile artık ölmüş olan insan bedeni burada kendini ayırmaya başlamış olacaktır.

5. İnsan vücudu, 1 gece morgda 0 ile +5 derece arasında bir sıcaklıkta bekletildikten sonra defin işlemlerinin yapılmasının ardından beden hiç alışık olmadığı kabre yerleştirilir ve sevenleri oradan bir bir ayrılır. Bu olaydan sonra beden yerin yaklaşık 1.5 metre altında maruz kaldığı yer çekiminin etkisinden dolayı vücutta bulunan 5 litre kan vücudun alt bölümlerine ayaklara doğru yayılır.

4. İnsan bedeni artık yaşama reaksiyonlarını göstermediğinden, beslenme gerçekleşmediğinden bedenin sindirim için kullandığı enzimler (sindirme olayına kolaylık sağlayan kimyasal öğe) kendi kendini parçalamaya başlayacak, kendi hücrelerini sindirme olayı yaşanmaya başlayacaktır.

3. Bedende ölümden sonra başlayacak olan çürüme olayından ilk etkilenen organ "göz" olacaktır. Beraberinde beyin, mide ve bağırsaklar hızlı bir şekilde çürümeye devam ediyor olacak.

2. İnsanların bir kısmı ölümden sonra tırnak ve saçların uzadığını bilirler. Bu durum çoğu kişi tarafından yanlış bilinmektedir. İnsan öldükten sonra içeriye oksijen, besin taşınamadığından saç ve tırnakların uzamasını sağlayan glikozun ulaşamamasından kaynaklı uzama gerçekleşmez. Saç ve tırnaklarda uzama işlemi az da olsa ilk saatlerde mümkün olsa da sonrasında bu olayın gerçekleşmesi mümkün değildir. İnsanların bu bilgiye varış sebebi ise ölümün ardından derinin etten çekilmesi, büzülmesi görünümünden dolayı daha uzun görünmesiyle yanılsamaya varmaktan kaynaklıdır.

1. İnsanın ölümünün ardından çok geçmeden bedenini parçalamaya başlayan böcek ve bakteri türlerinin oluşmaya, yayılmaya başlamasıyla böcek ve bakteri türleri başta kalp olmak üzere akciğer, karaciğer gibi diğer organlara da yayılarak çürüme olayı buralarda da görülecektir.  Çürümeye devam eden vücut 3. hafta itibari ile çürümeden dolayı içeride sıkışan gazların zorlanmasından beden giderek daha da çok şişmeye başlar. Bu şişme karın bölgesinde daha çok belirginleşir. Bir süre sonra sıkışan gazlardan dolayı dayanamayan beden, yüksek bir gürültülü ses ile patlar. Bu ses kabrin etrafından duyulabilecek kadar güçlü ve korkunçtur. Bu olayın sonrasında beden zamanla farklı yerlerden dağılmaya, ayrılmaya ve çürümeye devam eder. İnsanın dokunmaya kıyamadığı bedeni yok olmaya doğru evrilir.


Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.