Tıp Tarihine Geçmiş Birbirinden İlginç 5 Mucize! Kafatasından çıkarılan..

İnsanların çeşitli kazalar sonucunda mucize olarak hayatta kaldığına çoğu zaman şahit olmuşuzdur. Bunun yanında tıp alanında da farklı müdahaleler yapılması sonucunda inanılması zor tıbbi mucizeler karşımıza çıkmaktadır. Şimdi gelin bugünkü ana konumuz olan tıp alanında yaşanmış birbirinden ilginç 5 farklı tıbbi mucizeye değinelim.


5. Listemizde ilk olarak yer verdiğimiz tıbbi mucize: İnsan kafatasından çıkarılan en büyük cisim. 15 Ağustos 2003 yılında ABD'li inşaat işçisi olan Ron Hunt, çalışma esnasında merdivenden kafa üstü feci şekilde çalışır durumda olan 46 cm uzunluğundaki burgu matkap ucunun üzerine düştü. Burgu matkabı, Ron Hunt'un sağ gözünden girerek kafatasının yanından dışarıya çıktı. Hunt'un beyni delinmeden kenara itilmesi sebebiyle mucize olarak hayatını kaybetmedi.4. Hayretlere düşüren diğer bir sıra dışı tıbbi olay: Kafasında bir kurşunla en uzun süre hayatta kalma. Amerikalı William Lawlis Pace, 8 yaşında olduğu 1917 yılında Texas'ta yanlışlıkla kafasından vuruldu. Kurşunun sebep olduğu yara, Pace'in yüzünde şekil bozukluklarına, sağ kulağında işitme kaybına neden olurken gözünde ise ciddi oranda görme kaybına sebep oldu. Pace, 2012 yılında 103 yaşında hayatını kaybetti. Lawlis Pace; 103 yaşında öldüğünde kurşun, 94 yıl 175 gün kafasında kalmıştı.

Lawlis Pace'in Beyin Röntgeni


3. Ameliyat ile kurtarılmış bir tıbbi mucize: Tek parça halinde çıkarılan en büyük tümör. Bu tıbbi müdahale, 1991 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi'nde yapıldı. Üniversite tarafından adı açıklanmayan kadının sağ overından (yumurtalık) 6 saat süren ameliyat sonucunda yaklaşık 139 kg ağırlığındaki tümör çıkarıldı. Yetişkin panda kadar ağır olan kist, 91 cm genişliğindeydi.

Tek Parça Halinde Çıkarılan En Büyük Tümör


2.  Listemizde yer verdiğimiz başka bir şaşırtıcı tıbbi hadise: En kapsamlı yüz nakli. Amerikalı Richard Lee Norris, 1997 yılında meydana gelen silah kazası sonucunda yüzünün büyük bir kısmını kaybetti. 20 Mart 2012 yılına gelindiğinde Norris, ABD'de bulunan Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'nde 36 saatlik yüz nakli ameliyatı geçirdi. Yapılan ameliyat ile Norris'e: Yeni saç, boyun, çene, burun, diş ve dilinin bir kısmı dahil olmak üzere yeni bir yüz verildi. Ameliyatın ardından bir süre sonra Norris, yüzünün sağ fonksiyonlarının yaklaşık %80'nini, sol tarafındaki fonksiyonlarının ise %40'ını geri kazandı.

Richard Lee Norris


1. Listemizde son olarak yer verdiğimiz tıbbi mucize: Doğum yapan en kilolu kadın. Amerikalı Donna Simpson, 2007 yılında 241 kg ağırlığındayken kızı Jacquelline'i doğurdu. Jacqueline, doğduğunda 3,8 kg ağırlığı ile annesinin ağırlığının 63'te biri kadardı. 30 tıp uzmanının hazır bulunduğu doğum, ABD'nin Ohio eyaletinde bulunan Akron Şehir Hastanesi'nde gerçekleştirildi.

Donna Simpson

Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.