Çılgın Lider Donald Trump Hakkında Birbirinden İlginç 5 Bilgi!

ABD'nin 45.devlet başkanı olan Donald Trump, 1946 yılında saygın ve zengin bir ailede New York'ta doğdu. Trump'ın annesi İskoç kökenliyken babası Alman kökenliydi. Hareketli bir çocukluk dönemi yaşayan Trump, askeri lisede eğitim gördükten sonra subay olarak mezun oldu. Mezun olduktan sonra subay olmak istemeyen Trump, Hollywood dünyasında kendine yer edinmek istiyordu. Üniversite yaşamına geldiğinde özel bir üniversitede 2 yıl eğitim aldıktan sonra ABD'nin köklü üniversitelerinden biri olan Pensilvanya Üniversitesi'nde de 2 yıl daha ekonomi eğitimi görerek üniversite eğitimini tamamladı. Üniversite hayatından sonra 1971 yılında babasının özel şirketinin başına geçti. Şirketin ismini kendi adıyla değiştirerek işe başladıktan sonra döneminde yaşanan petrol sorunlarının kendi işini de etkilemesinden dolayı babasından 350 bin dolar alarak farklı iş alanlarına yöneldi. Birçok farklı alanda başarılara imza atan Trump, kısa bir süre içinde milyonlarca dolar ve şöhret elde etti.

Siyasi yaşamına 1980 yılında yapılan seçimde başkan adayı olan Reagon'ı destekleyerek başladı. Sonraki yıllarda farklı partilere sözlü ve mali destekler vererek siyasi yaşamında kendi adının tanınır hale gelmesini sağladı. 2000'li yıllara gelindiğinde ABD'de 7 Kasım 2000 yılında yapılacak olan başkanlık seçiminde adaylığını göstererek ilk defa seçimlere katılmış oldu fakat sonrasında farklı sebeplerden dolayı seçim yarışından adaylığını çektiğini duyurdu. Bu seçimlerde oy sayım sorunu yaşanması sonucunda ABD mahkemesi verdiği karar ile başkanlığa 43.devlet başkanı olan George Bush'ı getirdi. 2008 yılında yapılan seçimleri de Obama'nın kazanması sonucu Trump, 2016 seçimlerine gözünü dikmişti. 2016 yılına gelindiğinde Trump Tower'ın önünden başkanlık adaylığını şu ifadelerle belirtti: "Bayanlar ve Baylar, Amerikan başkanlığı için yarışıyorum ve ülkemizi tekrar harika bir yer haline dönüştüreceğiz." Bu sözünden sonra uyguladığı başarılı siyasi politikalar sonucunda 2016 seçimlerinde başkanlığı kazandı. Yönetimi öncesinde ve sonrasında yaptığı konuşmalarda Müslümanlık karşıtı, göçmen karşıtı ve Meksika sınırına duvar örme gibi görüşleriyle tepkiler görürken bazı kesimlerden de destek gördü. Başkanlık yaptığı 2017-2021 yılları arasında çeşitli problemleriyle gündemlerde yerini almayı başardı.

Son olarak 2021 seçimlerini Joe Biden'a karşı kaybetmesine rağmen kendine haksızlık yapıldığını yaptığı konuşmalarda sürekli belirtti. Bunların sonucunda ise Trump lehine bir değişim yaşanmadı. Kısaca değinmek istediğimiz Trump'ın hayatından sonra şimdi gelin ana konumuz olan  Donald Trump hakkındaki birbirinden ilginç 5 bilgiye geçelim.


5. Dünya'nın en çarpıcı liderlerinden biri olan Trump, şöhret basamaklarını hızla atlayarak 27 yaşına geldiğinde 13 binden fazla apartmanı ile milyonlarca dolar servete sahipti. Yatırımlarını apartmanların yanında oyunlara, filmlere, alkole, dondurma markalarına, modaya ve gazinolara da yapıyordu. Ayrıca Trump, sahip olduğu servetin bir kısmını ABD'de yapılan Miss USA güzellik yarışmasına harcayarak da bu yarışmanın en büyük yatırımcısı, destekçisi haline geldi. Donald Trump, ABD basınında her yıl başka bir kadınla birlikte olan biri olarak anılıyordu.

4. Gençliğinde Hollywood'un hayalini kuran Trump; Farklı televizyon programlarına katılarak bu hayalini biraz da olsa gerçekleştirmiş, bu sayede de şöhretini arttırmış oldu. Katıldığı programlarda şarkılar söyledi, filmlerde ve pizza reklamında yer aldı. Hatta çılgın Trump; 2013 yılında SmackDown programına katılarak WWE'nin başkanının saçını tıraş etmiş, onunla küçük bir ring dövüşü yapmıştı. 

3. Trump, 2009 yılında dönemin ABD başkanı olan Barack Obama'ya çeşitli suçlamalarda bulunmuştu. Barack Obama, ABD doğumlu olarak bilinse de Trump bunun aksini iddia ediyor, Afrika doğumlu olduğunu twitter üzerindeki açıklamalarında belirtiyordu. Obama'nın bu durumu kendisinin açıklamadığı takdirde okul kayıtlarını paylaşacağını söyleyerek Obama'ya şantaj yaptı. Hatta çektiği bir videoda Trump, okul kayıtlarını Obama kendi basına verirse Obama'nın istediği bir sosyal kurumuna anında 5 milyon dolar aktaracağını söylemişti. Bunun üzerinden çok geçmeden Obama, gerçeği kendisi de söyleyerek basına özrünü belirtti.

2. Donald Trump'ın twitter üzerindeki tartışmaları sık sık gündeme gelmiştir. Buna bir örnek olarak 2006 yılında Amerikalı komedyen olan Rosie o Donnel ile yaşadıkları tartışmalar bilinir. Tartışmaların sebebi Trump'ın sahibi olduğu USA Miss güzellik yarışması olmuştu. 2006 yılında USA Miss seçilen Tara Conner, reşit olmadığı halde içki ve uyuşturucu kullanırken yakalanması sebebiyle yarışmanın kurallarından dolayı tacı elinden alınacaktı. Bu duruma el atan Trump, durumun affedilmesine karar vererek tacın elinden alınmasına engel oldu. Bunun ardından komedyen Donnel, bir televizyon programında bu durumu eleştirdi. Bu eleştirilerin ardından Trump, twitter üzerinden Donnel'a çeşitli hakaretlerde bulundu. Trump'ın Twitterdaki ilginç paylaşımlarından bir diğeri ise küresel ısınma hakkındaydı. Trump bu konu hakkında şunu söylemişti: "Küresel ısınma diye bir şey yok bu konsept Çinliler tarafından ABD'deki üretimi düşürmek için uyduruldu."

1. Donald Trump; başkanlık için aday olduğu zamanda kendisi hakkındaki taciz iddiaları ortaya çıkmış, bu haberler ile ABD gündemine oturmuştu. Trump tarafından tacize uğradığını iddia eden yaklaşık 10 kadın, yaşadıklarını çeşitli medya araçlarıyla anlattı. Bu kadınlar arasından biri olan model Kristin Anderson, bir barda arkadaşları ile eğlenirken Trump'ın yanına gelip kendisini taciz ettiğini ve rahatsız olup oradan hızlıca ayrıldığını söyledi. Bu suçlamalar üzerine Trump, tüm iddiaları kabul etmeyerek olayların hiçbir zaman yaşanmadığını söyledi.

Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.