Dünya Rekorlarına İmza Atan 5 İnsanın Şaşırtıcı Başarıları 2023

Guinness Dünya Rekorları (Guinness World Records), 1955 yılından beri birçok farklı alanda sıra dışı başarılara imza atan adaylara çeşitli ödüller vererek onların başarılarını destekliyor. İrlanda uyruklu Guinness World Records kurumu, her yıl 31 farklı dilde yayımladıkları kitapları ile yıllık satan kitaplar arasında ilk sırada yer almaktadır. Her yıl farklı bir basım ile güncelledikleri kitaplarında 1000'den fazla farklı alanda yeni kırılmış rekorlara yer veriyorlar. Şimdi gelin Guinness World Records kaynağından yararlanarak hazırladığımız birbirinden ilginç 5 farklı alanda sınırları zorlayarak başarılara imza atılmış olaylara değinelim.

Guinness World Records


5.Listemizde ilgimizi çekerek yer verdiğimiz ilk başarı: En uzun insan yatağı dominoları. 6 Ağustos 2019 yılında Brezilya'nın Riocentro Sergi Merkezi'nde yapılan bu rekor denemesinde 2.019 kişi bir araya geldi. Binlerce kişinin kendini bir yatağa bağlayarak art arda sıralandığı insan dominoları bir önceki rekordan 3 kişi daha fazla katılması ile 11 dakika içinde yeni dünya rekoru kırılmış oldu. Guinness World Records tarafından verilen ödül hayır kurumuna bağışlanmıştır.4.Bizleri bir hayli şaşırtan diğer bir rekor çılgınlığı: Başın üstünde dengelenen en ağır araba. İnanılması zor olan bu rekor denemesi, 24 Mayıs 1999 tarihinde İngiltere'de elde edildi. Başarının sahibi İngiliz John Evans, içi boşaltılmış olan yaklaşık 160 kilogramlık arabayı 33 saniye gibi bir süre boyunca başının üzerinde tutarak rekora ulaştı. Aynı zamanda John Evans, bu başarısından 2 yıl önce de 101 tuğlanın oluşturduğu yaklaşık 189 kilogramlık ağırlığı başının üzerinde tutarak "dengelenen en büyük ağırlık" rekorunu kırmıştı.

John Evans


3.Listemizde yer verdiğimiz diğer bir çılgınca başarı: En yüksek hat (highline) yürüyüşü. 8 Eylül 2019 yılında Alexander Gribanov, Maxim Kagin, Vladimir Murzaev, Gennady Skripko, Mia Noblet, Friedi Kuhne ve Nathan Pauling bir araya geldi. Slacklinerlar (gevşek ip üzerinde yürüyenler), Moskova'da bulunan OKO Kulesi ile Neva Kulesi arasında yerden 350 m yükseklikte 216 m uzunluğundaki ipte yürüyüşlerini başarıyla tamamlayarak Guinness World Records kitabına girmiş oldu.

Slackliner


2.Okurken bile yürekleri ağızlara getiren diğer bir başarı hikayesi: Motosiklet üzerinde en yüksek hızda amuda kalkma. İngiliz uyruklu Marco George, 17 Ağustos 2019 yılında İngiltere'de bulunan Elvington Havaalanı'nda bu başarıya ulaştı. Cesaretini ayakları altına alarak ortalama 122 km/s hızda motosiklet üzerinde baş aşağı güçlü rüzgara karşı dengede durmaya başardı. İnanılmaz bu başarı için Marco George'un 7 ay çalıştığı bilinmektedir.

Marco George


1.Son olarak listemizde değineceğimiz başka bir çılgınca deneme: Çene üzerinde dengelenen en çok sandalye. Sınırları zorlayan bu başarı, İngiltere'de bulunan London Palladium'da yaşandı. James Jay Rawlings, 11 adet metal sandalyeyi 10 saniye gibi bir süre boyunca çenesinin üzerinde dengede tuttu. Dışarıdan bakıldığında çok zor gibi görünmese de kuvvet mekanizması çenesi olduğundan ve 11 adet metal sandalyenin 10 saniye boyunca uyguladığı baskı hayli zorlayıcıdır. Buna benzer diğer bir rekoru Konok Karmakar kırmıştır. Bangladeş uyruklu Karmakar, çenesinin üzerinde 35 dakika 10 saniye boyunca 1 adet sandalyeyi tutmuştur.

James Jay Rawlings

Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.