İnsan Anatomisi Hakkında İlginç 7 Bilgi! Beklemediğiniz en büyük organ..

Dilimize Yunan kültüründen geçen anatomi sözcüğü, kelime anlamı olarak "vücut yapısı" demektir. Bitki (fitonomi) ve hayvan (zootomi) olmak üzere iki alt dala ayrılan anatomi, insan vücudundaki 12 ayrı bölümü inceleyerek vücuttaki temel yapıyı ve düzeni açıklamaktadır. Bu alanlar, vücudun farklı bölümlerine göre insan anatomisinin içinde çeşitli dallara ayrılmaktadır. Şimdi gelin bugünkü ana konumuz olan insan anatomisi hakkındaki birbirinden ilginç 7 bilgiye değinelim.7. İnsan vücudunun düzenli işleyişi için gerekli olan genetik kodları bünyesinde bulunduran DNA (Deoksiribo Nükleik Asit), insan hücresindeki en büyük moleküldür. DNA, açıldığı zaman 2 metreye kadar ulaşabilmektedir.

6. Dış ortamdan gelen titreşimlerin iç kulağa iletilmesinde önemli bir rol oynayan orta kulakta bulunan üzengi kemiği (stapes), ortalama 3 milimetre uzunluğu ile insan vücudunda var olan en küçük kemiktir.

5. Vücutta oksijensiz halde bulunan kanı vücudun alt bölümünden kalbe taşımasıyla bilinen inferior vena kava, insan vücudundaki en büyük damar olarak bilinmektedir. Bu damarın yetişkin insanlardaki çapı, ortalama  2 santimetredir.

4. İnsanın vücudundaki en büyük iç organ, ortalama ağırlığı 1,5 kilogram ile 22 santimetre uzunluğa sahip olan karaciğerdir. Bu bilgiye genel olarak insan bedeninde bakıldığında ise en büyük organ, deridir. Yetişkin bir erkeğin ortalama deri yüzeyi, 1,5-2mᒾ arasında değişmektedir.

3. İnsan vücudunda bulunan 30 trilyon hücre, eşsiz işleyişi ile her an işlemlerine devam etmektedir. Bu hücreler arasında en hızlı değişen vücut hücresi, bağırsakta bulunan hücrelerde gerçekleşmektedir. Bu hücreler  ortalama olarak 3 ila 4 gün arasında değişim göstermektedir.

2. İnsanın bedenindeki dokunmaya duyarlı en hassas kısım parmak uçlarıdır. Parmak uçları, yalnızca 2 milimetre gibi mesafe ile iki dokunma noktası arasında ayrım yapabilir. Vücudun temasa en az duyarlı olan kısmı ise, baldırlardır. Baldırlar, parmak uçlarından 22,5 kat daha az duyarlı olması ile en az duyarlı olan vücut bölgesidir.

1. Hindistan'da Dr. Bhende tarafından keşfedilen kan grupları arasında eşine çok az rastlanan Bombay kan grubu (h-h), en nadir kan grubu olarak bilinmektedir. Bu kan grubuna şu ana kadar Dünya üzerinde 3 kişide rastlanıldığı bildirilmiştir.


2 yorum:

  1. Düzgün bir blog, başarılar dilerim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkür ederim. Sizi burada görmek mutlu ediyor :)

      SilBlogger tarafından desteklenmektedir.