iPhone 14'ün Gelişi: Yenilikler ve İddialı Özellikleri!

iPhone 14'ün çıkışına az bir zaman kala hakkındaki dedikodular ve sızdırılan bilgiler giderek artıyor. Birçok kullanıcı telefonunu yenilemek için iPhone 14'ün piyasaya çıkmasını merak içinde bekliyor. İşte bu yazımızda iPhone 14 ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi sizlere aktaracağız.


iPhone 14 Ne Zaman Çıkacak?

Apple telefonlarını genellikle 1 yıl arayla piyasaya sürmekte ancak SE gibi özel modeller sebebiyle bu zamanlar değişiklik gösterebiliyor. Ancak standart modellerin çıkış tarihleri her yıl aynı zamanda yapılmakta bu yüzden 2022 yılının Eylül ayında tanıtılacağı söylenebilir. Net bir tarih vermek neredeyse imkansız çünkü Apple bu konuda sızıntıların olmaması için ekstra bir uğraş göstermekte. 

iphone

iPhone 14 İle Gelecek Özellikler

Apple kullanıcılarının kullanım istatistiklerine bakıldığında çok az kullanıcı Android'e geçmeyi tercih ediyor. Genellikle kullanıcılar kendi telefonlarının eskidiğine kanaat getirdiklerinde yeni bir iPhone almak için mağazalara yöneliyorlar. Ancak kullanıcılar arasında son zamanlarda yeni modelleri tercih edecek kadar önemli özelliklerin gelmediği ve sadece belli başlı kamera geliştirmelerinden ibaret olduğu eleştirileri oldukça yayılmış durumda. Bundan dolayı Apple'ın iPhone 14 ile birlikte birçok yeni özelliği getirmesi bekleniliyor en azından tasarım anlamında çentiksiz bir görünüme sahip olması kullanıcıların beklentileri arasında.

Söylentilere bakıldığında Apple beklentileri boşa çıkarmayacak gibi gözüküyor. iPhone 14 ile birlikte Apple, çentiğe veda edecek gibi görülüyor. Ayrıca bir diğer haber ise Apple'ın tekrardan Touch ID teknolojisini cihazlarına dahil edeceği yönünde. Her ne kadar yıllardır Android cihazlarda ekran altı Touch ID kullanılıyor olsa da bu Apple kullanıcıları arasında bir yenilik sayılabilir.

iphone

Cihazın ekran hattına baktığımızda büyük ihtimalle standart olarak piyasaya sürülen iPhone 14 için dahi 120 HZ ekran yenileme hızı olacaktır. Bu gelişmeyle birlikte kamera farkını önemsemeyen kullanıcılar sadece ekrandan dolayı "Pro" modelleri tercih etmek zorunda kalmayacak.

Söylentilerin bir kısmı yakın zamanda Apple'ın telefonlarında M1 çip kullanacağını gösterse de bize göre böyle bir şey henüz söz konusu değil. Bu yüzden A16 Bionic Chip ile gelecek olan iPhone 14, diğer cihazlara göre daha üstün bir performans verecektir. 


iPhone 14'ün Tasarımı

Söylentilere bakıldığında iPhone 14 Pro 6.1 inç ile gelecek. Her zaman olduğu gibi Apple logosu telefonun arka tarafında olacak ve iPhone 13'e benzer şekilde 3 kameraya sahip olacak. iPhone 14 Pro'yu diğer modellerden ayırması beklenen en büyük farklılıklardan bir tanesinin titanyum bir yapıda olması. Bu şekilde son yıllarda eski modellerine göre son derece kalın ve ağırlaşan modellerinin aksine daha hafif ve naif bir tasarıma sahip olması bekleniyor. 

Kasa tipi olarak henüz yeni değişikliğe gidilmesi sebebiyle bir değişiklik olması şu anda beklenmiyor. Bundan dolayı iPhone 13 ile 14 arasında çok büyük bir kasa değişikliği beklemek çok da mantıklı olmayacaktır (Çentik tasarımı hariç).

Çentiğin ortadan kalkmasıyla birlikte damla şeklinde ekran ortasında bir kamera bizi karşılayacaktır yüksek ihtimalle. Piyasada her ne kadar tuhaf çizimler olsa da Apple'ın bu konuda kendine has bir tasarım ortaya çıkarması çok güç olacaktır çünkü rakipleri çoktan çentiksiz cihazlarını piyasaya sürdüler. 

iPhone 14'ün fiyatıyla alakalı olarak bir farklılık olacağı söylenmiyor. Ancak iPhone 14 ile 14 Pro Max arasındaki fiyat farkının daha fazla olacağı konusunda söylentiler de bulunmakta. Bu durumda yüksek ihtimalle Pro Max cihazların fiyatları artacaktır. Ülkemiz için ise maalesef değişken dolar kurundan dolayı bir fiyat tahmininde bulunmakta çok güç.


Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.