Geleceğin Teknolojisinde Bizi Neler Bekliyor?.. 7 İnanılmaz Gelişme!

Teknolojinin Geleceği

2000’ li yıllardan itibaren hız kazanan teknolojik gelişmelerle birlikte gelecekte nelerle karşılaşacağız, ne tür cihazlar ve teknolojiler kullanılacak bu sorular bizleri heyecanlandıran konular arasında. Hızla ilerleyen teknolojinin şu anki konumuna bakarak sizler için bir liste hazırladık. Şimdi gelin bizlerin sınırlarını zorlayacak birbirinden ilginç 7 teknolojik gelişmeye değinelim.


1-) Elektronik kâğıt

Esnek ve yeniden kullanılabilir yapıdaki elektronik kağıtlar kullanılarak içine yüklenen verileri elektrik akımı yardımıyla kullanıcıya okunabilir görüntüye dönüştürüyor. Bu teknoloji çeşitli amaçlarda ofislerde, reklamcılıkta, evlerde ve yazılı basın gibi birçok alanda kullanılarak önemli kolaylıklar sağlanılacak.


2-) Vücut Biosensörleri

Güvenlik ve gıda alanında kullanılan biosensör teknolojisi kimyasal saldırıları ve gıdadaki salmonella virüslerini tespit etmek için kullanılabilecek. Ayrıca vücudumuza yerleştirilecek biosensörler ile kan kimyasını analiz etmek ve vücudumuzda neler olduğunu tespit etmek gibi kişisel sağlığımız için önemli olan olayların takip edilmesi sağlanılacak.


3-) Hologram TV

Hayatımıza ilk olarak giren LCD televizyonlarının ardından LED ve OLED teknolojisinin gelişmesi ile son olarak da 3 Boyutlu televizyonların çıkması ile televizyon piyasasının sınırlarını zorlamıştır. Sırada ise hologram teknolojisi var. Reklamcılıkta kullanılmaya başlanması planlanan hologram teknolojisinin ilerlemesiyle perakende alanında kullanılmaya başlanılacak.


4-) İnternet Milyonlarca Kat Hızlanacak

2000’lerin başında 28.800 bit/s olan internet ağ bağlantı hızı, günümüzde 1000 mbps’ye kadar ulaştı. 1990’lı yıllara oranla bağlantı hızı, yaklaşık 150.000 kat arttı. 2030‘lu yıllara gelindiğinde bağlantı hızının yaklaşık günümüze oranla 3 milyon kat artacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte kullanılan veri miktarı ve video çözünürlükleri de artacak.


5-) Bulut Bilişimin Önemi Daha Da Artacak

Bulut Bilişim alanında akıl almayacak gelişmeler olacak. Bankacılık işlemleri bu teknoloji alt yapısıyla kullanılacak. Bulut bilişim servislerinin olduğu trafik ve araçların yol güzergahları hizmete girecek.


6-) İnterneti Nesneler Kullanacak

PC, telefon, tablet ve televizyon gibi birçok cihaz kullanılarak internete bağlanılabiliyor. Nesnelerin interneti teknolojisiyle birlikte ayakkabılarımız, takım elbiselerimiz, çamaşırlarımız dahi internete bağlanabilecek. Spor ayakkabımız attığımız adım sayısını ve yürüdüğümüz yol miktarını doktorumuza iletecek. Üzerimize giydiğimiz kazak hava sıcaklığına göre vücut sıcaklımızı ayarlayabilecek.


7-) Birçok Hastalığa Teknoloji İle Çare Bulunacak

Nanoteknoloji ile birlikte çığır açıcı gelişmeler olacak. Tıp alanında cihazların geliştirilmesinde büyük rol oynayacak. Çok riskli ameliyatlar kesik açılmadan yapılabilecek. Omurilik zedelenmesiyle oluşan sinir zedelenmelerinde uzuv kayıpları robot kol ve bacaklar sayesinde giderilecek.


Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.