Endüstri 4.0 Nasıl Ortaya Çıktı? Dünyanın yeniden tasarlanışı..

4.Sanayi Devrimi olarak adlandırılmakta olan Endüstri 4.0, bir Alman projesidir. Endüstri 4.0; nesnelerin interneti, hizmetlerin interneti ve siber-fiziksel sistemler olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Endüstri 4.0’ın merkezinde robotlar vardır. Bu robotlar; Makineleri yönetir, verileri değerlendirir ve üretim kararlarını alırlar


Endüstri 4.0 ile Neler Değişecek?

Endüstri 4.0 ile üretim ve yaşam alanlarımız tamamen akıllı sensörlerle donatılacak ve sistemler birbiriyle bütünleşmiş şekilde çalışacaktır. Endüstri 4.0 ile üretim ve tüketim yeniden şekil alacak, zengin ve fakir ülke dağılımı yeniden yapılanacak, ülkeler arası gelir dağılımlarında büyük farklar oluşacak. Bu gelişme ile makineler birbiri ile iletişimde olacak, veri analizi yapacak ve gerekli durumlarda insana haber verebilecek.

Makinelerin birbiri ile iletişimi sensörler sayesinde gerçekleşecek. Sistem daha düşük maliyetle çalışarak daha hızlı üretim yapacak ve daha az fire verecektir. Sistemler, eski sistemlere göre daha küçük boyutlu olacak ve daha güvenli üretim yapacaktır. Işıksız ve insansız üretim sahaları çoğalacak, karanlık fabrikalar artacaktır. Üç boyutlu yazıcılar da Endüstri 4.0’la hayatımıza dahil olacak. Bu gelişmeler sonucunda tüm ihtiyaçlar evde üretilebilecek ve firmalara bağlılık kalkacaktır. Endüstri 4.0 tam anlamıyla hayata dahil olduğunda bazı sosyal sorunlar baş gösterecek ve işsizlik ortaya çıkacaktır.


Endüstri 4.0 Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk defa 2011 yılında Almanya’daki bir teknoloji fuarında ortaya atılmış ve ortaya atıldığından bu yana da tüm dünyada gündeme oturmuştur. Çin’deki üretim imkanları Avrupalı devletleri sarsmıştır ve bu sebeple de Almanya, Japonya ve Amerika gibi gelişmiş ülkeler Endüstri 4.0 hedefini ilke edinmiştir. Endüstri 4.0 ile tüm yaşamsal alanları bir araya getirmek amaçlanmaktadır.

 

Endüstri 4.0’ın Faydaları Nelerdir?

Sistemler hızlı, etkin ve verimli üretim yapacaktır. Daha çok çevre dostu üretim yapılacak. Olası arızalar, en kısa sürede tespit edilip müdahale edilecek. Verimlilik oldukça yüksek olacak ve sayıdan ziyade kalite odaklı üretim yapılacak. Maliyetler minimize edilecek, büyük fabrikalar yerlerini küçük aletlere bırakacaktır. Fabrikalar ve evler uzaktan izlenerek uzaktan değişimler yapılabilecek. Birçok firma için pazar payı ve elde ettiği kazanç artacaktır.


Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.