C Programlama Dili Nedir, Nerelerde Kullanılır? 2023 Yılında Gerekli mi?

Bilgisayara yapması gereken işin komut olarak yazdırılması işlemine program denir. Programlarda kullanılan dillere ise programlama dili denir. Programlama dili, komutların verilmesini sağlar. Komutlar bir algoritmayı ifade etmeye yarar. Çok fazla programlama dili yapılmış olup bunlar 150'den fazladır. Programlama dilleri: Alt seviye, orta seviye ve üst seviye olmak üzere üç gruba ayrılır.


C Programlama Dili Nedir?

1972 yılında Amerika’da Ken Thompson vDennis Ritchie tarafından geliştirilen Microsoft platformunda web uygulamaları geliştirmek amacıyla tasarlanmış yazılım için kullanılan dilidir. Bu program dilinin geliştirilme amacı Unix sistemlerinin gelişimini saplamaktır. Günümüzde ise hemen hemen tüm sistemlerinde tercih edilen bir dildir. Programlama dili, orta seviye programlama dilidir. Bu dil grubu ile üst ve alt seviye programlama yapılabilir.

C programlama dili, Microsoft platformu üzerinde web uygulamaları geliştirebilmeniz amacıyla tasarlanmış bir programlama dilidir. C programlama dili, sayesinde yaratıcılığınızı dahil ederek çeşitli uygulamalar geliştirebilir ya da genel kültür açısından zenginleşebilirsiniz.


C Yazılım Dili Nerelerde Kullanılır?

Bu dil sayesinde konsol uygulaması geliştirme, web servisleri yazma, mobil uygulamaları tasarlama, Windows ve Microsoft uygulaması geliştirme, ASP.NET uygulaması geliştirme yapılır. Bu yazılım dili ile driver yazma, gömülü sistemler kodlama, grafik ve oyun yazma, işletim sistemi yazma, robot yapma ve hesaplama kolaylaştırmaları yapabilirsiniz.


C Programlama Dili Özellikleri Nedir?

Düşük seviyeli dillere göre daha anlaşılır olup yüksek seviyeli dillere göre ise daha esnek bir dildir. Basit ve temel bir dil olup çok fazla platformda çalışabilme özelliği bulunmaktadır. C programlama dili, makine diline yakın olmasından dolayı her donanıma hitap etmektedir. C programlama genel özellikleri olarak;

Basit ve temel bir dildir buna çekirdek dil de denilir. Diğer dillere göre oldukça güvenilirdir, verimlidir. Birçok platformda uygulanabilme özelliği vardır. İnteraktif ve modüler bir dildir.


C Programlama Dilinin Kazanımları Nelerdir?

İlk olarak, C programlama dili size bilgisayarın nasıl çalıştığını anlamanızda yardımcı olur. Bilgisayarınızdaki programlarınızın nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Açık kaynaklı projelerde çalışma imkanı sunar.

Günümüzde kullanılan birçok yazılım C tarafından desteklenmektedir. Projelerde yaygın kullanılan diğer dil ise C++’tır. C programlama dili, diğer programlama dillerini öğrenmenizde kolaylık sağlar. Bazı programlama dillerinin temeli C programlama diline dayanmaktadır.

 

Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.