Stres Nedir? Stresin Zararları ve Stresle Başa Çıkma Yolları!

İnsanlar, yaşamları boyunca birçok duyguyu baskın olarak yaşar. Bunda yaşadıkları olaylar, çevrelerindeki insanlar ve ekonomik durumları gibi birçok faktör etkilidir. Günlük hayatımızda sıklıkla yaşanan duygular arasından: Sevgi, öfke, neşe, heyecan ve tabii ki stres öne çıkmaktadır. Stres, insan yaşamını en çok etkileyen faktörler arasındadır. Zamanla insanların strese maruz kalma oranları da artmaktadır. Özellikle yoğun ve hareketli bir işte çalışanlarda oldukça fazla görülen stres, önce iş hayatını ardından da normal yaşamı ve insan ilişkilerini de etkiler. Stresin birçok sebebi olduğu gibi birçok da sonucu vardır. Bunların en çok merak edileni ise elbette stresin zararları olmaktadır.

Stresin Zararları

Stres, insanların hayatlarında yaşanan birçok durumdan kaynaklı meydana gelebilir. Sınav stresi, iş stresi, evlilik stresi ve aile baskısı gibi birçok olay insanları strese sokmaktadır. Yaşanan bu stresler, insanların hayatlarında olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Stresin zararları insanlar tarafından bilinse de ne yazık ki stresin önüne geçmek kolay olmamaktadır. İnsanlar bazen farkında bile olmadan stres belirtileri gösterebilmektedirler. Stresin zararları hakkında başlıca bazı bilgileri sıralayacak olursak;

4.Stres, diğer insanlarla olan ilişkileri olumsuz etkiler. Aile hayatı, çocuklarla ve çevredeki insanlarla olan ilişiler yıpranmaya ve bozulmaya başlar. Stres hayatınızın büyük bir kısmını ele geçirdiği zaman, bozulan ilişkileri kurtarmak oldukça zor hale gelebilmektedir. Stresin etkisi ile zamanla hayatlarımızdaki insanlara da fevri davranmaya ve tahammülsüz olmaya başlayabilmekteyiz.

3.Stres ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Bunlar arasından: Kalp sağlığı sorunları en sık rastlananlar arasında yer almaktadır. Günümüzde özellikle strese dayalı kalp krizleri, oldukça fazla yaşanmaktadır.

2.Odaklanma sorunu yaşanmasına yol açabilir. Bu durum da yapılması gereken işlerin yanlış ya da eksik yapılmasına sebep olmaktadır. Dalgınlık sebebiyle birçok istenmeyen durum da yapılabilir.

1.Basit ya da büyük hataların yapılmasına sebep olabilir. Trafik kazası ya da küçük ev kazaları buna örnektir.

Stresin zararları üzerinden örnek vermek gerekirse her insanı büyük ya da küçük ölçüde olumsuz etkiler. Küçük yaşlardan beri strese maruz kalındığında ileriki yaşlarda daha büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden stresin ne kadar önüne geçilebilirse o kadar iyi olacaktır. Stresin önüne geçebilmek ve zararlarından kurtulmak için kendinize göre en uygun bazı şeyleri yapmanız gerekebilir.

Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

Örneğin kimisine temiz hava almak iyi gelir, kimisine de derin nefes almak veya gözlerini kapatmak iyi gelebilir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, stresin aslında tüm yaşamı ve sağlığı ne kadar olumsuz etkilediği ortadadır. Bu yüzden stresten ne kadar uzak durulursa o kadar iyi bir yaşamı elde etmek mümkündür.


1 yorum:

  1. Adsız9.12.22

    Türkiyede yaşayıp da stresli olmamak mümkün mü..

    YanıtlaSilBlogger tarafından desteklenmektedir.