Yerli Otomobil TOGG Özellikleri! Ne Kadar Olacak? Tüm Merak Edilenler..

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı gerçekleştirilen TOGG, seri üretime geçen Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobili olma özelliğine sahip. Bu yönüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran TOGG için bu sebeple de TOGG ne kadar olacak? TOGG ne zaman satışa sunulacak? şeklindeki sorular, merakla araştırılmaya başlandı. İşte TOGG ile ilgili tüm merak edilenler..

TOGG Özellikleri

Türkiye'nin milli ve yerli elektrikli otomobili olan TOGG’a sahip olmak isteyenler, otomobilin fiyatını ve ne zaman satışa çıkacağı hakkında yapılacak açıklamaları hevesle takip etmekte. Yapılan açıklamalar neticesinde 29 Ekim 2022'de seri üretime geçen TOGG, 2023 Şubat ayı itibariyle satışa sunulacak, Mart sonu ile de sahiplerine teslim edilmeye başlanacak.

Yerli otomobilin fiyatına ilişkin yapılan açıklamalarda ise piyasada kendi sınıfındaki araçlar ile rekabet içinde olacağı belirtildi ancak henüz net bir rakam verilmemiştir. TOGG fiyatı ile ilgili net tutarın, aracın yollara çıkmadan evvel 2023 Mart ayında açıklanacağı ifade edildi. Fiyatı ile birlikte tüm ayrıntılar da o zaman belli olacak ve netlik kazanacak ancak belirlenecek olan tutarın, rekabet içinde olacağı piyasa düşünüldüğünde 1 milyon TL civarında olacağı tahmin edilmektedir.

 

TOGG SEDAN

TOGG Özellikleri

Bursa'daki Gemlik fabrikasında üretimi yapılan TOGG’un özellikleri de en az fiyatı kadar merak edilmektedir. Ülkemizin farklı bölgelerini temsil eden 6 farklı renk (Gemlik, Oltu, Anadolu, Pamukkale, Kapadokya ve Kula) seçeneğiyle üretilecek olan bu yerli otomobilin pil paketleri, modeline göre değişiklik göstermektedir. 300 km ve 500 km olarak 2 farklı menzil seçeneğiyle satışa sunulacak olan TOGG'un son hızı 180 km/s olacaktır. Hem 200 beygir hem de 400 beygir güç seçenekleriyle hizmete sunulacak. 200 beygire sahip olan aracın 0-100 km hızlanma süresi 7,6 saniyeyken 400 beygir gücüne sahip olan 4 çeker aracın ise 0-100 km hızlanması 4,8 saniyede gerçekleşmektedir. Ayrıca TOGG’un C-SUV adı ile tabir edilen modelinde 4 tekerlekten çekişli, arkadan itişli, tek ve 2 motorlu olmak üzere farklı opsiyonları da mevcuttur.

TOGG MODELLERİ

TOGG'un logosu Doğu ve Batı kültürlerinin birlikteliğini simgelemektedir. Jantları çok kollu lale özelliğiyle tasarlanmış olan TOGG'un kapıları, orta sütununu yine ortadan kaldıran bir tasarımla iki yana kitap gibi açılmaktadır.

Yol durumuyla alakalı ayrıntılar yalnızca iç panellerde fiziki bir şekilde tasarlanmakla kalınmamış; hologram teknolojisi ile  de sanal olarak aktarmaya uygun bir hale getirilmiştir. Sürücüler, holografik asistan teknolojisi sayesinde gözlerini yoldan ayırmalarına gerek kalmadan gösterge ekranında verilmiş olan bilgilere göre yol takibi yapabilecekler. Bu bilgilerin yanı sıra çevresel faktörler ile ilgili de bilgi edinebilecekler.

30 dakikada %80 şarj olabilecek TOGG, sürücüye gerek kalmadan park etme gibi birçok işlemi otonom olarak kendisi yapabilecek şekilde üretilmiştir. Yerli otomobilin muadilleri arasında güncel kalmasını sağlayacak bir özelliği de aracın teknik niteliklerinin güncellemelerle uzaktan yenilenebilecek olmasıdır. Tüm bu özellikleriyle TOGG, teknoloji ile donatılmış akıllı bir araçtır.

TOGG NE KADAR OLACAK?Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.