6 Adımda Motivasyonunuzu Zirveye Çıkartın! Motivasyon Teknikleri..

Bazen kendinizi kendinizle konuşurken bulabilirsiniz. Herkesin bir iç sesi vardır ve bu iç ses her zaman size dostça yaklaşmayabilir. Lakin bu sesi olumluya çevirmek hayatınızı çok daha iyi hale getirebilir. Olumsuz düşüncelerinizi yakalayıp onları olumlu bir şekilde yeniden yapılandırarak daha iyi hale gelebilirsiniz. Kendinize, yaşamınıza ve hedeflerinizi bilinçli olarak olumlu şeyler anlatın. Bu yazımızda motivasyonu yükseltme yöntemleri vereceğiz.

motivasyonu arttırma yöntemleri

1- Ortak Zihinli Arkadaşlar Edinin

Hedeflerinizin ortak olduğu farklı insanlarla iletişime geçin. Sizinle benzer yolculuğa çıkan, aynı kafada olduğunuz kişilerle arkadaşlıklar kurun. Bu şekilde hem kendinizi daha nitelikli hale getirirsiniz hem de sıkılmazsınız. Yolculuğunuza sabırla devam etmek için harika motive edici olurlar ve hatta mücadele ettiğiniz zamanlarda size yararlı tavsiyeler de verebilirler. Motivasyonumu nasıl yükseltebilirim diye düşünüyorsanız bunun en bariz cevabı arkadaşlarınız olabilir..

motivasyonu ne artırır

2- Vizyon ve Misyon

Hayatınızla ilgili önemli hedefler belirleyin. Hayallerinize giden yolda küçük hedefler belirleyerek bu hedefleri tamamladıkça motivasyonunuzu yükseltebilir ve beyni yalnzıca ölçülebilir şeylere odaklamak için eğitebilirsiniz. Hedeflerinize doğru gerçek bir ilerleme kaydederken bu sizi daha da mutlu hale getirecektir. Elbette aksilikler olabilir. Kendinizi her türlü aksiliklere karşı hazırlamalısınız. Talihsizlikler hayatın kötü bir parçasıdır ve herkesin başına gelebilir fakat bu sizin başarısız olacağınız anlamına gelmez. Engellerin üstesinden nasıl geleceğiniz konusunda planlar yapabilir ve sık sık kendinize bu planlarınızı hatırlatabilirsiniz.

motivasyonumu nasıl artırabilirim

3- Aksilikleri Yönetme Sanatı

Aksilikleri yönetmekte zorlandığınız zaman derin bir nefes alın. Bir süre boyunca hedefleriniz hakkında sahip olduğunuz olumsuz bakış açınızdan uzaklaşmaya çalışın. Hedefleriniz için yola ilk çıktığınızda neler hayal ettiğinizi, o hayallerin ne kadarını gerçekleştirdiğinizi ve gerçekleştiremediğinizi gözden geçirin. Bazen her şeyin içinde kendinizi gidişata kaptırdığınızda önünüzdeki engeller görünmez birer bariyer haline gelebilir. Eğer hayatınıza kendi gözünüzden değil de dışarıdan bakmayı başarabilirseniz, hedeflerinize ulaşma yolculuğunuz çok daha keyifli hale gelecektir ve yolculuğunuz hızla ilerleyecektir.

motivasyon kaynakları

4- Kendinize Vakit Ayırın

Her gün hoşlandığınız bir şeyler yapın. Bazı zamanlarda sevdiğiniz bir şey için çalışmak bile size bunaltıcı gelebilir, bundan ötürü kendinize zaman ayırmayı deneyin. İsterseniz en sevdiğiniz televizyon programının bir bölümünü izleyin, isterseniz ev sevdiğiniz yemeği yiyin, isterseniz en sevdiğiniz arkadaşınızla dışarıda gezmeye çıkın. Yapmaktan hoşlandığınız şeyler, kendinizi gerçekleştirme yolculuğunuzda sizin için en iyi motivasyon kaynaklarından birisidir. Enerji, büyük bir motivasyon kaynağıdır. Bir şey hakkında heyecanlandığınızda genellikle motive olursunuz. En son başardığınız önemli bir şeyi düşünün. Enerji ve motivasyon kaynağınızın ne kadar yüksek olduğunu tahmin edebiliyorsunuz.

motivasyon artırıcı faaliyetler

5- Eylem Planı Oluşturun

Günlük yapmanız gereken işleri her gün görebileceğiniz bir yerde bulundurun. Bunu evinizde bir yere asarak veya her gün baktığınız bir köşeye bırakarak yapabilirsiniz. Planlayıcınıza yerleştirebilir veya dijital duvar kağıdı bile yapabilirsiniz. Bunu yapmaktaki temel gaye, yapmak istediğiniz şeyde ne kadar ilerlediğinizi görmektir. Ne kadar ilerlediğinizi gördüğünüzde, hele ki ulaşmak istediğiniz hedefe çok az kaldıysa çok daha fazla motive hale geleceksiniz.

motivasyon sağlamanın yolları

6- Kendinizi Ödüllendirin

Sıkı çalışmalarınız ve bunların sonucunda elde ettiğiniz başarılarınız için kendinizi ödüllendirin. Ödüller, hedefinize doğru ilerlemeniz için sizi teşvik edici birer destekçiniz olacaktır. Size hitap edebilecek düzeyde ödül seçin. Mümkünse, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek şeyleri seçebilirsiniz. Korkularınızla yüzleşmek tatsız olsa bile size büyük bir başarı duygusu verir ve ufkunuzun olabildiğince genişlemesini sağlar. Eğer küçük bir korkuyla başa çıkabilirseniz, daha büyük bir korkuyla başa çıkmanızı engelleyebilecek hiçbir şey kalmayacaktır.

motivasyonu yükseltme yolları

Bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Şimdi ise bu içeriğimizle benzer konuya sahip olan 5 Adımda Tembel İnsanların Ortak Özellikleri! Tembel Misiniz? konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.