Başarının Sırrı: Başarılı İnsanların Düzenli Yaptığı 8 Alışkanlık!

Güne erken başlamak, her bakımdan sizi olumlu etkileyecek bir alışkanlıktır. Başarılı insanların da birçoğu güne erken kalkarak günü planlama şanslarına sahip oluyorlar. Bu plan içerisinde; iyi bir kahvaltı, düzenli spor, işleri düzene koyma ve çalışmaları zamanında tamamlamanın yanı sıra özel hayata ve zevklere zaman ayırmak da bulunuyor.

Başarılı İnsanların Düzenli Yaptığı 8 Şey


1- Soğuk Duş Almak

Sabahları vücuda değen basınçlı su, bedeni ve zihni etkili bir şekilde uyandırabilmektedir. Özellikle soğuk suyla alınan duşlar kılcal damarların beyne çok daha fazla oksijen yaymasını sağlar. Bu durum da beyni güçlendiren çok önemli bir noktadır.

Başarılı olmanın yolları

2- Sosyal Çevreyi Düzenlemek

Hayatın tamamen işten ibaret olmadığının farkında olmalısınız ve bu sebeple kişisel zevklere de zaman ayırmanız gerekiyor. Unutmamalısınız ki içinde bulunacağınız her ortam sizi hem sosyal hem de profesyonel açıdan besleyecektir. Arkadaş çevrenizi geliştirerek aslında kendinizi geliştirmiş olursunuz. Birey, etrafındaki en yakın 5 kişinin ortalamasıdır lafı kısmen doğru olabilir. Bunun için kendisini gerçekleştirmiş kişilerle arkadaşlıklar kurabilir, bu sayede siz de kendinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece başarıya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Başarılı insanların özellikleri

3- Kısa ve Düzenli Mola Vermek

Çalışırken kısa ve düzenli mola vermek de oldukça doğal bir durum. Bu hem işe adaptasyonunuzu artırır hem de daha verimli çalışmanızı sağlar. Çoğu başarılı lider, performanslarını nicelik açısından değil de nitelik açısından değerlendirir. "Bugün kaç toplantı yaptım, kaç kişiyle bağlantıya geçtim?" gibi soruların rakamsal sonuçlarına bakmak yerine, o işleri nasıl yaptığına odaklanır. Özellikle bu başarılı insanların uyguladığı bir yöntemdir.

Başarılı insanların alışkanlıkları


4- Evcil Hayvan Sahiplenmek

Bir evcil hayvan beslemek sizi daha disiplinli hale getirecek bir aktivitedir. Köpek, kedi veya herhangi bir evcil hayvan. Onun da bir canlı olduğunu düşününce onun ihtiyaçlarını karşılıyor ve ona zaman ayırıyorsunuz. Yani bir bakıma hem kendinizi terbiye ediyor hem de daha düzenli şekilde yaşamaya devam ediyorsunuz. Bu size hayatta küçük bir şeymiş gibi görünse de oldukça dengeleyici bir alışkanlık kazandırıyor.

Başarılı insanların ortak özellikleri

5- Mutlu Olun!

Neşeli olmak kişiyi daha mutlu, daha yaratıcı ve daha üretken hale getirir. Örneğin uyku da zihinsel yenilenmek için çok önemli bir dinlenme şeklidir. Bu sebeple uyku probleminiz varsa bunu düzeltmek adına daha erken yatabilir, uykunuzu bir düzene oturtabilir ve bu düzeni bozmamak için çaba gösterebilirsiniz. Kendinizi mutlu etmek için bir bahane aramayın, hep mutlu olun :)

Başarılı insanların yaptıkları şeyler

6- Meditasyona Başlamak

Gün içerisinde birçok kişi oldukça strese maruz kalabiliyor. Stresle başa çıkmanın yollarından birisi ise meditasyon yapmak. Meditasyon yapmak hayatınızdaki zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olur, sizi daha dingin hale getirir, ileride karşılaşacağınız yoğun tempolu anlara hazırlanmanızı sağlar. Nasıl başarılı olabilirim diye soranların uygulaması gereken mühim aktivitelerden birisi de meditasyon yapmaktır.

Başarılı insanların Rutinleri

7- Dinlemek, Soru Sormak

Dinleme kültürü oluşturmak da oldukça önemlidir. Özellikle şirket kültürünü geliştirmenin yolu dinlemekten geçiyor. Soruları dikkatlice dinlemek, gözlemlemek gerektiğinde soru sorabilmek ve sonuca ulaşmak. Bunlar kendinizi gerçekleştirmek için yapmanız gereken en aktif yollar arasında yer almaktadır. Çalışanlarınızla kuracağınız açık diyaloglar iş birlikçi bir ortam yaratır ve çalışanlarınızın size olan güveni ve sadakatini artırır. Bu şekilde şirketinizi daha gelişmiş hale getirebilirsiniz. 

Başarılı insanların Düzenli Yaptıkları Şeyler

8- Rakiplerinizi Kıskanmayın, İmrenin

Aynı sektörde bulunan rakiplerinizi yakından takip etmek, onların bazı sorunlarla nasıl mücadele ettiğini gözlemlemek, sahip oldukları iyi şeyleri kıskanmak yerine onlardan imrenmek şirketinizi ve sizi geliştirecek yegane unsurlardır. Rakiplerinizi kıskanmayıp onlar kadar iyi bir hale gelmek için çaba sarf etmeniz şirketinizin çok daha stratejik planlar yapmasına olanak sağlar.

Nasıl Başarılı olabilirim?Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.