Beyin Sağlığı İçin Faydalı 5 Temel Besin! Sağlıklı Bir Yaşam İçin..

Sağlıklı yaşamın ve sağlıklı yaşlanmanın önemli bir kısmını beyin sağlığı etkiliyor. Ayrıca beyin sağlığı için faydalı gıdalar tüketilerek yapılan doğru beslenmeyle desteklenebiliyor. Beyin sağlığı hem kişisel hem fiziksel gelişim için oldukça önemli ve bizim de beyin sağlığımızı korumak için yapmamız gereken çeşitli şeyler var. Bunlardan en önemli olanı ise doğru beslenerek beyin sağlığımızı desteklemek. İşte beyin sağlığı için en faydalı 5 besin önerisi..

beyin sağlığı için tüketilmesi gereken besinler

1- Yağlı Balıklar

Özellikle alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinlerinde bir protein yapısı olan beta-amiloid sayısı aşırı miktarlarda birikir. Yağlı balıklar ise sağlığa faydalı omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından birisidir. Omega-3 yağ asitleri, kandaki beta-amiloid seviyelerinin düşmesini sağlar. Böylece başta alzheimer hastalığına sahip kişiler olmak üzere çoğu kişinin beyin sağlığını destekleyici niteliktedir.

beyin sağlığı için takviye

2- Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin faydaları saymakla bitmez. Özellikle lahana, ıspanak, brokoli ve karalahana gibi yeşil yapraklı sebzeler içerisinde bol miktarda K vitamini, lutein, folat ve beta karoten içerirler. Bu zengin besinler beyin sağlığı için oldukça faydalıdır. Yapılan çeşitli araştırmalar, bu bitki bazlı besinlerin bilişsel yavaşlamanın önüne geçilmesinde önemli ölçüde faydalı olabileceğini göstermiştir.

beyin sağlığı için yararlı besinler

3- Çeşitli Orman Meyveleri

Meyvelere parlaklık renklerini veren doğal bitki pigmentine "flavonoid" denilmektedir. Çeşitli araştırmalar, bu pigmentin hafızayı geliştirmek için oldukça etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için flavonoid bakımından zengin olan çilek, ahududu ve böğürtlen gibi orman meyvelerini tüketmenizi öneririz. Bunların yanı sıra sebzeler ve tahıllar da flavonoid bakımından zengin içerikli besinlerdir.

beyin sağlığını koruyan besinler

4- Çay, Kahve ve Çikolata

Sabahları birçoğumuzun tükettiği çay ve kahvenin hafıza üzerinde de bazı olumlu etkilerinin olduğunu biliyoruz. Yapılan bir araştırmada bazı metilksantinlerin tüketimi yüksek olan katılımcıların, bilişsel yapılan değerlendirme testlerinde diğerlerine oranla daha iyi puan aldığı görülüyor. Ayrıca çikolatada bulunan kakao ve kakao yağının da bilişsel gelişime ve hafızaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

hafızayı güçlendiren besinler

5- Sert Kabuklu Kuruyemişler

Başta ceviz, badem ve fındık olmak üzere sert kabuklu kuruyemişlerin birçoğu mükemmel birer bitkisel protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Ayrıca mineral açısından da oldukça zengin bir besin grubu olduklarından ötürü hafızayı da olumlu etkilemektedirler. Sert kabuklu kuruyemişlerin beyin sağlığına faydalı besinler olduğu bir gerçek.

güçlü bir hafıza için hangi gıdalar yenilmeli

Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.