İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları: 8 Etkili Yöntem ve İpuçları

Yeni bir dil öğrenmek isteyen birçok insan işe nasıl ve nereden başlayacağını bilemiyor. Bu işi kafasına koyanlar ise biraz başlangıç yapıyor ama ilerleme sağlayamadığından dolayı devam ettiremiyor. Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Dünyada 430 milyon insanın ana dili olan ve 1,5 milyardan fazla insanın bildiği umulan en çok konuşulan 2.sıradaki dil olan İngilizce'ye nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız aradığınız yerdesiniz. Bu yazımızda nasıl İngilizce öğrenebileceğinizi, nereden başlamanız gerektiğini ve daha hızlı öğrenmek için neler yapabileceğinizi adım adım açıklayacağız.

İngilizce öğrenmenin kolay yolları

Neden İngilizce Öğrenmelisiniz

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Hem profesyonel kariyerinizi ilerletmek için hem de ufkunuzu genişletmek için en iyi seçeneklerden birisi İngilizce'dir. Evrensel bir dil olmasından ötürü farklı ülkelerden farklı kültürlere sahip insanlarla iletişim kurmak amacıyla ihtiyacınız olan dildir. İngilizce; uluslararası diplomasi, global ticaret, mobil uygulamalar ve daha nice farklı alanda tüm dünyanın ortak kullandığı dildir. Halihazırda dünyada 1 milyardan fazla insan İngilizce konuşmaktadır. İngilizce öğrenmeniz, tüm dünyaya açık bir insan olacağınız anlamına gelen yegane şeydir. Yapılan çeşitli araştırmalar İngilizce konuşan insanların: benzer eğitime sahip rakiplerine göre daha iyi kariyere sahip oldukları, daha fazla para kazandıkları ve daha kolay iş bulabildiklerini göstermektedir.

En kolay İngilizce Öğrenme

İngilizce Öğrenmek Zor Mu?

Kocaman bir HAYIR! Belki de dünya üzerinde en kolay öğrenilebilecek dillerden birisi İngilizce'dir. İngilizce'nin temel gramer yapısı basittir. Bundan dolayı İngilizce'yi matematik gibi düşünebilirsiniz. Neyi nasıl yapmanız gerektiğini anladığınızda zaten dili büyük oranda öğrenmiş oluyorsunuz. Geriye sadece kelime ezberlemek kalıyor. Ayrıca tüm dünya ülkelerinin ilk yabancı dili İngilizce olduğundan ötürü sınırsız kaynağa sahipsiniz demektir. Kısa bir araştırmayla bile kolaylıkla İngilizce öğrenebileceğiniz sayısız farklı site, uygulama, dergi vs. araçları bulabilirsiniz.

İngilizce Nasıl Öğrenilir

İngilizce Öğrenmek Faydalı Mı?

Bu sorunun de cevabı şüphesiz evet. Özellikle profesyonel kariyer oluşturmak isteyenler için İngilizce ilk şart diyebiliriz. Eğer yurtdışında çalışmak istiyorsanız da şirketler ilk olarak yabancı dilinize bakarlar. Daha iyi şirketlerde çalışmak, daha fazla maaş almak, akademik kariyere atılmak, yabancılarla iletişim sorunu yaşamamak, dizileri altyazısız izleme ve bilimsel makaleleri özgün dilinden okumak ve daha sayamadığımız pek çok artı. Tüm bu artıları kendinizde toplamak için İngilizce öğrenmek oldukça önemli. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki ilk yabancı dili öğrenmek, ondan sonraki yabancı dilleri öğrenmeyi daha da kolaylaştırıyor. Yani İngilizce'den sonra Almanca öğrenmek istediğinizi varsayalım. Emin olun İngilizce öğrenmek kadar zor gelmeyecektir çünkü o aşamayı zaten atlatmış oluyorsunuz.

İngilizce Nasıl Geliştirilir?

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmenin pek çok farklı yöntemi mevcut. Öncelikle İngilizce'de hangi seviyede olduğunuzu bilmeniz gerek. Tabii bunun için çeşitli İngilizce seviye belirleme testleri mevcut. İngilizce'ye hakim misiniz, az mı biliyorsunuz veya hiçbir kelime bile bilmiyor musunuz? Kendi seviyenizi belirledikten sonra çeşitli aktivitelere yönelmelisiniz. İngilizce kitap okumak, podcast dinlemek, dizi/film izlemek, İngilizce bilen insanlarla sohbet etmek gibi aktiviteler İngilizce öğrenme hızınızı epey artıracaktır.

İngilizce Öğrenme İçin Etkili Yöntemler

Bunun dışında kurs da bir alternatif tabii. Lakin asıl konumuz tamamen kendi imkanlarınızla, herhangi bir para çıkışı olmadan, evde kendi başınıza öğrenmenizi desteklemek. İngilizce öğrenmenin belki de en tatlı yolu kendi aktivitelerinize İngilizce eklemek olabilir. Bir günde 0'dan 100'e çıkmak yerine her gün 1 basamak ileri gidebilirsiniz. Bu şekilde hem öğrendiğiniz kelimeler ve gramerler daha akılda kalıcı olacak hem de daha az stres altında olacaksınız. İşte size birkaç İngilizce öğrenme yöntemi;

  • Acele etmeye gerek yok, yavaş yavaş ama nitelikli öğrenin.
  • Basit seviyede İngilizce kitaplar okuyabilirsiniz. Bu şekilde İngilizce kelime hafızanızı epey genişletebilirsiniz.
  • Film ve dizi izlemeyi deneyin. Başta altyazı açık şekilde başlayacağınız bu macerada ileride göreceksiniz ki altyazısız bir şekilde dizi/film izleyebiliyorsunuz.
  • İngilizce müzik dinlemek de faydalı. Bir zaman sonra müziği ezberleyeceğiniz için oldukça yararlı bir aktivite.
  • Dünya haberlerini takip edebilirsiniz. Böylece gündelik yaşamda kullanılan kelimeleri de sık sık tekrar etmiş olacaksınız.
  • YouTube'u kullanın. Hem bedava hem sonsuz kaynak.
  • Çeşitli cep telefonu uygulamaları kullanın. Duolingo ve benzeri diğer uygulamalar sayesinde günlük İngilizce alıştırmaları yaparak daha hızlı İngilizce öğrenebilirsiniz.
  • Cihazlarınızı İngilizce'ye ayarlayın. Telefon ve bilgisayar gibi cihazlarınızın ana dilini İngilizce olarak ayarlayın. Bu sizin göz aşinalığınızı artıracaktır.
  • Olabildiğince İngilizce konuşun. Discord gibi uygulamalar üzerinden ana dili İngilizce olan kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Bunun için utanmaya sıkılmaya gerek yok çünkü anonimsiniz :)

Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.