YouTuber Olma Rehberi: YouTube'a Başlangıç Yapmak İçin 5 Adım

Youtube, her gün milyarlarca kişinin aktif olarak kullandığı popüler sosyal medya platformu. Her yeni gelen güncelleme ile çok daha fazla kullanıcı sayısına ulaşan YouTube'a günlük milyonlarca video yüklenmekte. Belli bir kitleye sahip olan kişilerin YouTube üzerinden güzel kazançlar elde ettiğini biliyoruz. Neden bunlardan biri de siz olmayasınız ki? Eskiye nazaran günümüzde YouTuber olmak daha zor diyebiliriz çünkü her geçen gün daha fazla rakibiniz oluyor. Peki, rakip kanalların arasından nasıl sıyrılabilirsiniz? İşte milyonlarca abonesi olan YouTuberların kullandığı taktikler..

YouTuber olmak için yapılması gerekenler

1- İçerikleriniz Özgün Olsun

YouTube'da halihazırda her kategoride her türden kanal mevcut. Eğer yaratıcı bir şekilde düşünerek farklı bir konsept yakalayarak diğerlerinden ayrılabilirseniz, normalden çok daha hızlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Tabii ki, bunu yapmak biraz zor olabilir. Sıradan normal kategorileri de tercih edebilirsiniz ama buradaki püf nokta, sıradan kategorinin içinde özgün olmak. Videolarınızı ne kadar kaliteli üretirseniz, o kadar hızlı büyürsünüz. İnsanlar sizin kaliteli videolarınızı görünce zaten sizi izlemeye başlayacaktır.

Sıfırdan YouTuber Olmak

2- Disiplinli Çalışmaya Özen Gösterin

YouTube'a bodoslama girmemelisiniz. Eğer gerçekten bu işe değer verecekseniz, öncesinde bir plan oluşturmalısınız. Mesela hangi günler video yükleyeceğinize karar vermelisiniz. Ya da video açıklama kısımlarını nasıl oluşturacağınızı belirleyebilir veya ne tarz videolar çekmeniz gerektiğini bir liste haline getirebilirsiniz. Çünkü 2023 Youtube'u sizden düzenli olmanızı istiyor. Ne kadar disiplinli bir şekilde kanalınızı yönetirseniz, YouTube da size o kadar değer veriyor.

Nasıl başarılı bir YouTuber olunur

3- Zevk Aldığınız Videoları Üretin

YouTube'a giriş yapmadan önce mutlaka kategorinizi belirleyin. Gerçek hayatta ne yaparken zevk alıyorsanız, YouTube'da o konu üzerinden ilerlemeniz kanalınızın büyümesi açısından daha faydalı olabilir. Örneğin FPS oyunlarını çok mu iyi oynuyorsunuz, işte size kanal fikri veya tamir işlerinden anlıyor musunuz, çeşitli aletleri tamir ederken çektiğiniz videoları yükleyebilirsiniz. Emin olun, videolarınızı yaparken deneyim sahibi olduğunuz alandan vereceğiniz bilgiler takipçilerinizi daha fazla etkileyecektir.

YouTuber olacaklara tavsiyeler

4- Orijinallik Ve Akılda Kalınırlık

YouTube kanal adınız, profil fotoğrafınız, video fotoğraflarınız, video açıklamalarınız, videoya ekleyeceğiniz müzikler, çekeceğiniz videolar. Bunların hepsi birbirinden önemli detaylar. İnsanların aklında yer edinmek istiyorsanız işinizi orijinal yapmanız gerekiyor. Başkası nasıl video açıklaması oluşturuyorsa aynısını oluşturmak zorunda değilsiniz. Kendi orijinal fikirlerinizi kullanmalısınız. YouTube kanal adınız en önemli detaylardan birisi. Büyük bir kitleye hitap eden kanallara baktığımızda genellikle kendi ad ve soyadlarını kullandıklarını görüyoruz. Siz de bu şekilde devam edebilir veya kanalınıza özgü bir isim oluşturabilirsiniz.

YouTube kanalı açacaklara tavsiyeler

5- Kendinizi Raporlayın

Burada ne demek istiyoruz? YouTube'a giriş yaptınız, videolar üretiyorsunuz, yavaş yavaş izlenmeler ve aboneler artmaya başlıyor, insanlar yorum atıyor. Her şey gayet güzel ilerliyor. Bundan sonraysa sırf kendinizi geliştirmek adına çaba sarf etmelisiniz. Kendinizi geliştirmenin en iyi yolu da kendinizi izlemek olacaktır. Bildiğiniz üzere YouTube'un kanal istatistiklerinizi gösterdiği YouTube Studio isimli bir bölüm var. Buradan kanal gidişatınızı, ne tarz videolarınızın daha çok izlenme aldığını, kanalınıza gelen yorumları takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra aynı kategorideki rakip kanalları da zaman zaman incelemeye çalışın. Rakiplerinizin pozitif özelliklerini kendinizde toplayıp kendinizi daha ileri seviyeye getirebilirsiniz.

YouTuber olmak isteyenlere tavsiyeler

Bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Şimdi ise bu içeriğimizle benzer alanda bir konuya sahip olan Sıfırdan Twitcher Olmak İsteyenler İçin 5 Önemli İpucu konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.