Zeki İnsanların Ortak Özellikleri: Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Özellik

Etraftan hep "Bu çocuk zeki ama çalışmıyor" cümleleri duyuyor musunuz? Eğer cevabınız evetse, siz de ne kadar zeki olduğunu fark edemeyenlerdensiniz demektir. Yaş, cinsiyet, ırk fark etmeksizin zeki insanların sahip olduğu bazı ortak özellikleri vardır. Bu özellikleri kendinizde fark etmeniz zordur. Tam da bu nedenden dolayı sizler için araştırmaların onayladığı bazı zeka göstergelerini araştırdık.

zeki insanların özellikleri

1- Erteleme Hastalığı

Son 1 ay içerisinde kaç kez "Yarın kesin başlıyorum, 1 saat sonra hallederim." diye diye işlerinizi ertelediniz? Merak etmeyin, bu bilimsel olarak sizin zeki olduğunuzun bir göstergesi olabilir. Bazı bilim insanlarına göre yüksek IQ'lu kişiler, yapması gerektiği işleri erteleme eğilimine sahipler. Psikologlar, ertelemenin kişiyi daha fazla yenilikçi yaptığını söylüyor.

zeki insanların ortak özellikleri

Örneğin Steve Jobs, işlerini sık sık erteleyen bir kişidir. Hatta bu özelliğini sırf strateji amaçlı bile kullanıyordu. Yapması gereken işleri son dakika yaparak sorunlara çok daha fazla pratik ve yaratıcı çözümler bulabildiğini söylüyordu.


2- Kaygılı Olmak

İnsanların birçoğu endişeli bir kişi olmanın iyi bir şey olmayacağını düşünür. Lakin araştırmalar bunun tam tersini göstermektedir. Dünya Psikiyatri Birliği tarafından yapılan bir araştırmaya göre kaygı bozukluğu yaşayan kişiler, yaşamayan kişilerden daha yüksek IQ'ya sahip. Yani IQ seviyesi arttıkça kişinin endişe seviyesi de artıyor. Sizler için bu konuda yapılan bir deneyden bahsedelim.

zeki insanların belirtileri

Yapılan bir deneyde katılımcılardan bilgisayarlarda birtakım işler yapılması isteniyor. Bir zaman geçtikten sonra bilgisayarlar sahte virüsler tarafından bilerek bozuluyor. Sonrasında bilgisayarı bozduğunu düşünen katılımcılardan acil olarak bir teknik servis elemanı bulması isteniyor ve önlerine farklı engeller çıkartılıyor. İşte bu noktada endişeli katılımcıların olaya daha fazla dikkat verdiği ve daha etkin çalıştığı gözlemleniyor. Yani bir sonraki sefer size "Çok endişelisin ya boşver" diyenlere "Elimde değil, zekamdan ötürü" cevabını verebilirsiniz.


3- Okumayı Sökme Yaşı

2000 adet ikiz çocuk üzerinde yapılmış bir deneye göre, okumayı daha önce öğrenen ikizlerden aynı genlere sahip olmalarına rağmen biri diğerine göre daha zeki olabiliyor. Buradan çıkarmamız gereken şey "Bazı çocuklar zeki, bunun için okumayı daha hızlı kavrıyorlar." değil, "Bazı çocuklar okumayı daha hızlı kavrıyor, bu çocuklar zeki." olacaktır. Araştırmalar okumayı erken öğrenmenin kişide gelişimsel bir etki yarattığını ve çocuğun zekasını geliştirdiğini söylüyor.

zeki insanların belirgin özellikleri

4- Espri Yapabilme Yeteneği

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sözel zeka ve soyut düşünce açısından yetenekli insanlar aynı zamanda komikler. İnce espri yapabilen, lafı gediğinde oturtabilen ve insanları da güldürebilen kişilerin daha zeki olduğu da buna bağlıdır. Eğer komikseniz, komikliğinizin sebebinin zeki insanların özelliklerinden birisi olduğunu hatırlatmalıyız.

zeki olduğunuzu gösteren 5 işaret

5- Solaklık

Yapılan bazı araştırmalara göre sol elini kullanan kişiler beyinlerinin her iki tarafını da etkin bir şekilde kullanabiliyor. Yani bu solak insanların daha zeki olmasına imkan sağlıyor. Araştırmada yine solak erkeklerin, solak kadınlara oranla biraz daha zeki olduğu da tespit edilmiştir. Heniz bu araştırmalar sürüyor olsa da eğer solaksanız bir adım önde olduğunuzu söyleyebiliriz.

zeki insan belirtileri

Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.