Twitch'te İzleyici Kitlenizi Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

Ülkemizde en çok tercih edilen canlı yayın platformu olan Twitch, her gün yüz binlerce insanın aktif olarak kullandığı bir mecra. Çeşitli kategorilerde binlerce yayıncı arasından istediğinizi izleyebiliyorsunuz. Belirli bir kitleye sahip olan yayıncılar ise sizin sayenizde para kazanabiliyor. Peki, siz de izleyici konumundan çıkıp yayıncı mı olmak istiyorsunuz? Sizler için vereceğimiz ipuçları sayesinde çok daha hızlı bir şekilde Twitch üzerinde ilerlemeniz mümkün. İşte yayıncı nasıl olunur ve twitcher olmanın incelikleri..


1- Twitch'in Ne Olduğunu Öğrenelim

Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada en çok bilinen canlı yayın platformudur. Twitch, oyun yayınları başta olmak üzere sayısız kategoride sayısız yayıncıya ev sahipliği yapıyor. Her gün milyonlarca insan Twitch'e giriş yapıyor. Eğer siz de gerekli şartlara sahipseniz bir Twitch hesabı açabilir ve yayınlara başlayabilirsiniz. Twitch'de ilerlemek gerçekten zor çünkü YouTube ve TikTok gibi milyarlarca aktif kullanıcısı yok. Ayrıca büyük yayıncılar zaten izleyicilerin büyük bir kesimini elinde bulunduruyor. Twitch'e yeni başlayan insanlar genelde çok az izleniyor. Hatta belki hiç izlenmiyor. Bunun yanı sıra Twitch'de belirli kitleye hitap eden yayıncılar, bu işten güzel paralar kazanabiliyor. Twitch'de para kazanma hem Twitch üzerinden gelen para ile hem de izleyicilerden gelen bağışlar ile sağlanıyor. E peki, onlardan biri neden siz olmayasınız ki?


2- Sahip Olmanız Gereken Ana Unsurlar

Twitch'de mühim olan birçok unsur var. Kameranızın kaliteli olması, mikrofonunuzun iyi olması, bilgisayarınızın sağlam olması, internetinizin hızlı olması ve niceleri. Lakin bir nokta var ki, sizi rakiplerinizden sıyrılıp daha önlere çıkmanızı sağlayacak bir nokta. O da samimi olmak. Evet bu kadar, her ne kadar kaliteli ekipmanlara sahip olsanız da samimi olmazsanız emin olun çok az izlenirsiniz ki bunun birçok örneği mevcut. E tabi samimiyet de tek başına yetmiyor. Yıl 2022, insanlar sizden en azından 720p kalitesinde yayın yapmanızı isteyecektir. Ayrıca ses ve görüntü kalitesini iyi olması izleyicileri yayında tutmak için oldukça gerekli. Zaman ilerledikçe rakipleriniz de güçleniyor. Bir an önce bu işe girişmek önemli.


3- Twitch'de Ne Yapmalıyım

Eskiye nazaran çok daha fazla rakibinizin bulunduğu bu mecrada ne yaptığınız çok önemli. Twitch'e girmeden önce aklınızda mutlaka planlar oluşuyor zaten. En başta dediğimiz gibi Twitch'de insanlar en çok oyun yayınları izliyor. Tabii bunun dışında pek çok farklı kategori de var. Bilim sunabilirsiniz, müzik çalabilirsiniz, siyaset yapabilirsiniz, resim çizebilirsiniz, kod yazabilirsiniz, oyun yapabilirsiniz.. Listemiz uzar da gider. Burada bilmeniz gereken şey, sizin ne yapmaktan hoşlandığınız. Gerçek hayatta ne yapmayı seviyorsanız, burada da aynı şeyi yapmanızı öneririz. Mesela çok iyi gitar çalıyorsunuz ve sesiniz de harika. O zaman bir müzik yayını açabilirsiniz. Dijital sokak sanatçılığı bile denebilir buna. İnsanlardan istek müzik alarak da takipçilerinizle aranızda bulunan bağı kuvvetlendirebilirsiniz.


4- Kendinizi Raporlayın

Tüm sosyal medya sitelerinde olduğu gibi Twitch'de de bir analiz kısmı var. Bu alandan kanalınız hakkındaki tüm istatistikleri görebilirsiniz. Hangi saat aralıklarında ne kadar izleniyorsunuz, kimler izliyor, ne kadar mesaj geliyor gibi analizleri kontrol etmelisiniz. Buna göre kendinizi geliştirebilir ve daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra ara sıra farklı yayıncıları da izlemek gerek. İnsanlar farklı yayıncılarda ne buluyorlar, neden onları seviyorlar gibi soruları sorup doğru cevabı bulmanız ve kendiniz de aynı şekilde davranmanız gerekebilir. Burada konu çalmak değil, o özelliği kendinize özgü kullanabilmeniz.


5- Twitch'den Para Kazanma Yolları

Twitch üzerinden pek çok farklı yolla para kazanabiliyorsunuz. Twitch'de belli bir kitleye sahip olduğunuzu varsayalım. En başta belirli aralıklarla takipçilerinize reklam göstererek reklam geliri elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra insanlar size abone olduğunda para gelecek. Yayınınızdan hoşlanan izleyiciler size bit gönderebilir. (Bit, Twitch'in para birimi oluyor.). Yine sizi desteklemek isteyen insanlar size para bağışı gönderebilir. Ayrıca büyük kitlelere hitap ettiğiniz zaman büyük markalarla iş birliği yapabileceksiniz. Gördüğünüz gibi Twitch üzerinden para kazanmanın bir sürü yolu var, önemli olan kendinizi geliştirerek, orijinal içerikler üreterek bir an evvel ilerlemenizdir.


Bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Şimdi ise bu içeriğimizle benzer konuya sahip olan 2023 Yılında YouTube'a nasıl başlanmalı? konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.