Telefonunuzun Hacklendiğini Anlamanın 7 Yolu 2023!

Evinizdeki tüm kişisel bilgiden çok daha fazlasını elinizdeki akıllı telefonunuzda taşıdığınızın farkında mısınız? Akıllı telefonlar, sahip oldukları özel bilgilerimizden ötürü hayatımızın vazgeçilmez eşyası haline geliyor. Akıllı telefonlarınızı olabilecek en güvenlikli şekilde kullanmalısınız ki, özel bilgileriniz güvenlik açığınızı arayan hackerlar tarafından ele geçirilemesin. Bu yazımızda hem Android hem de IOS cihazlar için geçerli belli başlı ipuçlarını paylaşacağınız. İşte telefonunuzun hacklendiğini anlamanın yolları.

telefonun hacklendiği nasıl anlaşılır?

Şarjınız Ne Kadar Süre Gidiyor

Her telefonun belli başlı bir şarj dayanma kapasitesi vardır. Her kullanıcı da kendi telefonunun ortalama ne kadar dayandığını, şarjının ne kadar sürede bittiğini tahmin edebiliyor. Lakin son zamanlara kıyasla telefonunuz çok daha hızlı şarj kaybediyorsa, pili çok hızlı tükeniyorsa bu durumda bir terslik olabilir. Büyük ihtimalle arka planda fark etmediğiniz bir uygulama çalışmaya başlamış olabilir hatta telefonunuzu virüs yağmuruna dahi tutuyor olabilir. Güvenliğiniz adına telefonunuzu formatlamanız en makul çözüm olacaktır.

şarjınız ne kadar süre gidiyor

Telefonunuz Sebepsizce Kapanıyor Mu?

Telefonunuz durup dururken kapanıyor veya kendini yeniden başlatıyorsa yine bir şeyler ters gidiyor demektir. Güvenliğinizin riskte olduğu bu tarz durumlarda telefonunuzun internetini kapatmalı ve şifrelerinizi yenilemelisiniz. Birinin telefonunuza uzaktan ulaşmaya, güvenlik duvarınızı geçmeye çalıştığı bir durumla karşı karşıya olabileceğinizden ötürü bu konuda oldukça dikkatli olmanız gerekli. Özellikle sırf ücretsiz diye kafe ve restorant tarzı yerlerde ücretsiz internet kullanırken de dikkatli olmalısınız. Hackerlar bu tarz yerlerde eğer mekanın internetini ele geçirmişse, sizin de bilgilerinize ulaşabilir. Eğer kullanmak mecburiyetinde kalırsanız dahi, internet üzerinden kart bilgilerinizi kullanarak alışveriş yapmamaya özen göstermeyi ihmal etmeyin.

telefonunuz sebepsizce kapanıyor mu?

Telefonunuz Aşırı Isınıyor Mu?

Telefonunuz elbette kullanım süresine ve telefonu nasıl kullandığınıza bağlı olarak bir miktar ısınabilir. Fakat telefonunuz boştayken bile aşırı derecede ısınıyorsa aslında telefonunuz boşta değil demektir. Arka planda casus uygulamalar çalışıyor olabilir. Bu tarz durumlarda öncelikle telefonunuzu güvenilir bir tamirciye götürmelisiniz. Eğer sorun donanımsal değilse, iyi bir anti virüs programı kurarak telefonu iyice taratın.

Telefonunuz Aşırı Isınıyor Mu?

Gereksiz Arama ve Link İçeren Mesajlar

Özellikle günümüzde en sık tercih edilen yöntemlerden birisi de insanlara mesaj göndermek ve mesajın içerisindeki linke tıklamasını istemek. Bunu o kadar kurnaz şekilde yapanlar bile var ki.. Örneğin telefonunuza "Instagram şifreniz değiştirildi. Bunu siz yapmadıysanız *** linkine tıklayın." tarzında dahi mesajlar gelebilir. Bu tarz mesajlara dikkat göstermenizde fayda var. Ayrıca bilinmeyen numaralardan sürekli aranıyorsanız da dikkatli olmalısınız.

Gereksiz Arama ve Link İçeren Mesajlar

Telefonun Aşırı Yavaşlama Problemi

Telefonunuza gelen güncellemeler sonrasında telefonda biraz yavaşlama meydana gelebilir fakat bizim bahsettiğimiz dayanılmayacak şekilde telefonunuzun yavaşlaması. Eğer basit işlemleri dahi yapmanızı engelleyecek kadar yavaşlama problemleri yaşıyorsanız, dikkatli olmalısınız. Telefon parlaklığını kısma, ses arttırma gibi basit işlemleri yapmayı deneyin. Eğer telefonunuz bu işlemleri bile yapamayacak kadar yavaşsa, telefonunuzdaki tanımadığınız bütün uygulamaları kaldırın. Hatta bu durumda telefonunuzu bile sıfırlayıp tüm şifrelerinizi yenilemenizi öneririz.

Telefonun Aşırı Yavaşlama Problemi

Telefondan Gelen Garip Sesler

Hiç telefonla konuşurken arkadan farklı sesler geldiğini duydunuz mu? Eğer cevap evetse, oldukça riskli bir durum altında olduğunuzu söylemeliyiz. Ekolar, cızırtılar ve daha garip sesler. Bu tarz uyarıları dikkate almalı ve telefonunuzu derhal bir telefoncuya götürmelisiniz.

Telefondan Gelen Garip Sesler

Telefona İndirdiğiniz Uygulamalara Dikkat Edin

Google Play Store ve App Store'da yayınlanan uygulamaları tamamen temiz, güvenli diye düşünmeyin. Bazı büyük uygulamaların içerisinde dahi telefonunuzdaki özel bilgileri ele geçirmeye çalışan casus yazılımlar gizlenmiş olabilir. Özellikle uygulamaları kullanmaya başlamadan önce imzaladığınız "kullanıcı sözleşmesi'ni" okumanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde uygulamaların sizin telefonunuzdan neler hak ettiğini daha detaylı görebilirsiniz. Birçok kullanıcı bu sözleşmeleri okumadan onaylıyor, ardından telefonunda belli başı problemler ortaya çıkınca "telefonum hacklendi, ne yapmalıyım" diye aratıyor. Dikkatli olmanızda fayda var :)

Telefona İndirdiğiniz Uygulamalara Dikkat Edin

Dijital dünyadaki güvenliğinize değer verip bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Şimdi ise bu içeriğimizle benzer öneme sahip olan her gün aktif olarak kullandığımız internet hakkında internet kullanımında yapılan 8 hata konulu içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.


Hiç yorum yok:Blogger tarafından desteklenmektedir.