Restoranların Uyguladığı 8 Psikolojik Yöntem

Bir restorana girdiğinizde her şey oldukça normal gibi mi gözüküyor? Her ne kadar siz fark etmeseniz de etrafınızdaki bazı detaylar size gerçeği söylüyor olabilir. Kafeler, büfeler, lokantalar. Arkadaşlarınızla buluştuğunuz, sevgilinizle hoş bir akşam yemeği yediğiniz veya tek başınıza kahvenizi yudumlamak için gittiğiniz mekanlar. Peki, tüm her şeyin arkasında restoran sahipleri bizden neyi saklıyorlar. İşte restoranlar hakkında bilmeniz gereken bilgiler.

Restoranlar hakkında bilmeniz gerekenler

1- Garsonların İkna Kabiliyeti

Garsonların ikna kabiliyeti yüksektir ve sizin kararınızı etkileyebilmek adına bazı psikolojik taktikler uygularlar. Örneğin, bir garson siz daha sormadan size bir yemeği tavsiye ediyorsa, o yemek büyük ihtimalle bozulmak üzeredir. Mutfak şefleri garsonlara o gün hangi yemeğin bozulmak üzere olduğunu ve gün içerisinde hemen elden çıkarılması gerektiğini söylerler. Garsonlar da ellerinden geldiği kadarıyla bu yemekleri müşterilere satmaya çalışırlar.

restoranlar hakkında ilginç bilgiler

2- Yüksek Sesle Çalan Müzik

Bunu büyük ihtimalle fark etmişsinizdir. Bazı mekanlar arka planda dönen müziği oldukça sesli bir şekilde yürütür. Hatta buna zaman zaman sinirlenirsiniz. Yüksek sesle müzik çalmasının sebebi ise sizi alttan alttan rahatsız etmek ve yemeğinizi bir an önce yiyip gitmenizi sağlamaktır. Çünkü restoranlarda müzik ne kadar sesliyse insanlar o kadar hızlı yemek yerler.

restoranlar hakkında bilgiler

Ayrıca bazı restoranlarda klasik müzik tercih edilir. Bunun sebebi ise, müşterileri daha fazla para harcamaya itmektir. Klasik müzik, insanları zengin hissettirmektedir.


3- Hangi Saatte Ne İçilir?

Kapanma saatine yakın bir lokantada kahve sipariş ettiğiniz takdirde siz bilmeseniz de hazırda ne varsa onu içersiniz. Örneğin, garsondan kafeinsiz bir kahve istediniz ama lokantada o an sadece normal kahve var. Size mutlaka normal kahve verilecektir. Çünkü birden fazla çeşit kahve demek, birden fazla kahve makinesinin temizlenmesi gerektiği anlamına gelir.

restoranların sırları

Yine sabahtan kalan çayların da bayat olduğu anlaşılmasın diye akşam üzeri hep açık konduğu da restoranlar arası bilinen bir gerçek. Limonata gibi içecekler ise olduğundan daha fazla gözükmesi için bol buzlu bir şekilde servis edilir.


4- Menü Tasarımı

Menüler, sizi olabildiğince daha fazla para harcamaya teşvik edecek şekilde dizayn edilirler. İnsan gözünün menüde ilk olarak bakmayı tercih ettiği yer, menünün sağ üst köşesidir. Bundan dolayı da pek çok restoran en pahalı menüsünü en sağ üst kısma yerleştirir. Böylece gözünüze ilk önce pahalı ürün çarpacak, aşağıya doğru bakmaya başladıkça ürünlerin fiyatı daha makul seviyelere inecektir.

restoranların bilmemizi istemediği bilgiler

5- Hesap Fişinde Ufak Değişiklikler

Bazı restoranların uyguladığı psikolojik yöntemlerden birisi de hesap fişinde değişikliğe gidilmesidir. Listenin en üzücü maddesi olabilir fakat bunu yapan bazı restoran sahipleri olabiliyor. Diyelim ki bir akşam restorana gittiniz, yemeğinizi yediniz ve sıra hesabı ödemeye geldi. Hesap tam 100 TL ediyor. Bu durumda hesabın küsüratlı olması için anlaşılmayacak bir tutarda hesaba ekleme yapılır

Restoranların Uyguladığı 8 Psikolojik Yöntem

Örneğin, 5 çay içtiğiniz halde fişte 6 çay içtiğiniz yazılı olabilir. Bu şekilde hesap ödeme kısmında size bozuk para verilecek ve sizin o parayı bahşiş olarak bırakma şansınız artmış olacaktır. Eğer bir şekilde hesapta kurnazlık yapıldığını anlasanız ve söyleseniz de bir yanlışlık olduğunu söyleyip hesabı düzelterek sizi uğurlayacaklardır. Yani her şekilde restoranlar kazançlı oluor :)


6- Günün Spesiyal Menüsü

Günün ya da haftanın spesiyali aslında düşündüğünüz kadar özel değil. Bu madde restoranların bilmenizi istemediği şeyler listemizin en kurnaz maddesi olabilir. Spesiyal menüler aslında restoranın elinde kalan ürünleri bir an önce elinden çıkarmasına çalışmasıdır. Özellikle şu üç yemeğe dikkat etmelisiniz; Makarna, çorba ve soslu yiyecekler. Makarna tazeliğini yitirmiş yiyecekleri çok iyi bir şekilde maskeler. Soslu ve baharatlı etlerden de uzak durmanızı tavsiye edebiliriz. Çünkü baharat ve soslar, tadı maskelemek için tercih edilen malzemelerdir.

restoranlar hakkında sırlar

7- Hijyen Derecesi

Gittiğiniz restoran veya kafede mutfağın temiz olup olmadığını anlamanız için oldukça pratik bir yöntem mevcut. Gittiğiniz yerin tuvaletine bakarak mutfağın da pis olup olmadığını tartabilirsiniz. Eğer bir mekanın tuvaletleri pis, yerler silinmemiş, etraf temizlenmemişse aynı özensizliğin mutfakta da olduğunu söyleyebiliriz. Tuvaletin çok pis olup mutfağın çok temiz olacağını düşünmek biraz pollyannacılık olabilir.

restoranların sizden gizledikleri

8- Ekmekler

Yine ekmeklerin de pek temiz olmadığını söylememiz gerek. Çünkü sizin de yaptığınız gibi masaya oturan her kişi ekmekler arasında en taze olanı bulmaya çalışıyor. Bu esnada da bütün ekmeklere elleriyle dokunuyorlar. Bazı restoranlar ekmek sepetlerini yenilemiyor ve bir müşteri masadan kalkınca o masadaki ekmek sepetini başka masaya aktarıyor.

restoranlar hakkında dikkat çeken bilgiler

Bitirirken şunu da söylemeliyiz ki tüm restoranlar böyle değil. Hatta birçoğunun böyle olmadığını umut ediyoruz. Dışarıda yemek yeme zevkinize zarar vermek istemeyiz. Sadece bu basit detayları aklınızda bulundurarak restoran seçiminde daha bilinçli tercihler yapmanızı sağlamak isteriz.


1 yorum:

  1. Adsız12.2.23

    Harika !!
    Nokta atışı tespit ve bilgiler .

    YanıtlaSilBlogger tarafından desteklenmektedir.